Teknolojik Gelişmeler

2022’de Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler Neler Olacak?

Son hızla gelişmeye devam eden teknoloji, her sene farklı sistemlerle karşımıza çıkıyor. Özellikle son 20 yılda teknolojik alanlarda büyük bir gelişme gösterilmiştir. Peki, 2022’de bizi bekleyen teknolojik gelişmeler neler?

Bir yıl içinde bile büyük gelişmeler gösteren birkaç sistem karşımıza çıkıyor ve bu sistemlerin 2022 yılında daha fazla gelişme göstereceği düşünülüyor. Bunlara örnek olarak Blockchain, NFT, otomasyon, akıllı şehir teknolojileri ya da yapay zekayı gösterebiliriz. 2022’de bizi bekleyen teknolojik gelişmeler neler olacak hadi bunlara hep beraber göz atalım.

 

Blockchain

Özellikle kripto paranın yaygınlaşması ile birlikte isminden çok söz edilen Blockchain (Blok zinciri), aslında sadece kripto para piyasasında değil pek çok sektörde kullanılabilir. Bloklardan oluşur ve zincir bir yapıya sahiptir. Asla değiştirilemeyen ve kırılamayan bir yapısı bulunur. Bu nedenle oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bilgiler tek bir merkeze değil farklı yerlerde ve şifreli halde korunur. Yapılan her işlem kaydedilir. Kısa zamanda özellikle kripto paraların yaygınlaşması ile önemli aşamalar kaydeden blockchain, 2022 senesinde de yine kendini geliştirmeye ve yeni aşamalar kaydetmeye devam edecek.

Teknolojik Gelişmeler

Otomasyon

Kişinin hayatını kolaylaştırmak için yapılan masaüstü uygulamalardır. Özellikle hastaneler veya üniversiteler gibi çoklu işlemlerin olduğu yerlerde yaygın bir şekilde kullanılır. Yıllardır var olan otomasyon sistemi, 2022 yılında da kendini geliştirerek kullanılmaya devam edecektir.

NFT

Açılımı, Non Fungible Token’dir. Türkçe olarak baktığımızda değiştirilemeyen veya değiştirilmesi mümkün olmayan para olarak görürüz. NFT, bir kripto para birimidir yani dijital bir varlıktır. Herhangi bir dosya çeşidi NFT varlığı olarak gösterilebilir. Bu görsel, tweet veya bir hikaye olabilir. Bu kripto para birimi blockchain yani blok zincirinde yer alır. Bir NFT aldığınızda başka hiç kimsede bulunmayan dijital varlığa sahip olmuş olursunuz. Son bir yılda adını çok fazla duyuran bu kripto para birimi yine 2022 senesinde de hızlı bir gelişme yaşayarak üst sıralarda yerini koruyacaktır.

Teknolojik Gelişmeler

 

Yapay Zeka

İnsan gibi düşünen ya da insan gibi davranan sistemlere yapay zeka denir. Yapay zeka, son on yılda ortaya çıkıp çoğu yerde kullanılmaya başlanmıştır. Makinelere karar verme yeteneği kazandırılarak hızlı bir ilerleme kaydedilmiştir. 2022 senesinde de yapay zeka sistemi, şimdiye kadar yapılmış sistemlerden çok daha önde gelişim göstererek yerini korumaya devam edecektir.

Teknolojik Gelişmeler

Akıllı Şehir Teknolojileri

Daha iyi vatandaşlık deneyimleri için geliştirilen akıllı şehir teknolojisinin gittikçe yaygınlaşan bir sistem haline geldiğini görüyoruz. Akıllı şehir sayesinde günlük yaşam çok daha kolay bir alacaktır. Yoğun nüfuslu şehirlerden yaşayan insanların yaşamı daha rahat hale getirilmeye çalışılır ve bu nedenle teknolojiye güvenen sistemleri tanımlamak için bu sistem kullanılır. Toplumsal sorunları teknoloji ile almaya çalışan akıllı şehir teknolojileri, 2022 yılında kendini geliştirecek ve popüler bir hale gelecektir.

2022’de bizi bekleyen teknolojik gelişmeler sadece bunlarla sınırlı değil gibi görünüyor. Birçok teknoloji meraklısı gibi biz de bu gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir