Alışveriş Bağımlılığı

Alışveriş Bağımlılığı (Onyomani) Nedir?

Satın alındıktan sonra dolapta bekleyen çok fazla kıyafetiniz varsa ve siz hala alışveriş yapmak için kendinize engel olamıyorsanız, alışveriş bağımlısı olabilirsiniz. Alışveriş bağımlılığı, takıntılı ve dürtüsel bir davranıştır. Kişi kontrolsüz şekilde para harcar. Bu durum, üzgün, mutsuz veya kızgın durumlarda çok daha fazla kontrolsüz bir hal alır.

Alışveriş Bağımlısı Mıyım?

Cinsiyet, yaş ve statü fark etmeksizin herkeste görülebilecek bir durumdur. Bu bağımlılık bireyin bilinci dışında gelişmektedir. Bu sebeple uzmanlar bu rahatsızlığı, sigara ve alkol bağımlılığı kadar tehlikeli bulmaktadırlar. Alışveriş bağımlılığı belirtilerini aşağıda açıkladık:

 • Alışveriş yapıldığında mutlu ve güçlü hissedilir.
 • Kişi planladığından daha fazla alışveriş yapar.
 • Kişi kendini iyi hissetmediği durumlarda, para harcama isteği çok güçlüdür.
 • Son bir veya iki sene içerisinde, harcanan para miktarında ciddi artış görülür.
 • Kişi para harcamaya başladıktan sonra kendisini durdurmakta güçlük çeker.
 • Yaşamındaki sorunlarından baş edemediği durumlarda, para harcamak için güçlü bir istek duyar.
 • Dışarıda arkadaşlarıyla vakit geçirmek yerine alışveriş yapmak ister.
 • Kişinin yaptığı harcamalardan dolayı aile veya yakın çevresi olumsuz etkilenir.
 • Hiç giyemeyeceği kıyafetleri bile satın alıp dolabına yerleştirir.
 • Bu durumlarla ilgili kişinin çevresinden eleştiriler gelmeye başlar.
 • Alışveriş Bağımlılığı

Alışveriş Bağımlılığı (Onyomani) Nedenleri

Onyomani çeşitli sebeplerden dolayı nüksedebilecek psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu bağımlılığın belli başlı sebepleri; biyolojik, ruhsal ve sosyal durumlardır. Bir kişide ruhsal bozukluk çoğunlukla, bipolar bozukluğu veya depresyon olarak ortaya çıkarsa, onyomaninin görülmesi mümkün olmaktadır.

Kişi kendini mutsuz, kızgın ve yetersiz gördüğünde bu duygulardan kurtulmak için aşırı derecede alışveriş yapabilir. Sigara ve alkol bağımlılığında olduğu gibi aslında amaç beynin ödül mekanizmasını harekete geçirmektir. Böylece kişi olumsuz duygularından kurtulup, sahte mutluluklar yaratmaya çalışır.

Alışveriş bağımlılığı sebeplerinden biri de sosyal durumlardır. Günümüzde toplumlar tüketime büyük değer veriyor. Bu nedenle kişi, kendini iyi bir konumda göstermek isteyebilir. Ayrıca alışveriş yapabilmeyi bir statü unsuru olarak gördüğü için bu rahatsızlık nüksedebilmektedir.

Günümüzde sosyal medya hepimizin hayatında çok etkili bir yerde. Sosyal medyadaki mükemmel gösterilen hayatlar, sürekli mutlu insanlar ve kusursuz bedenler çoğu kişiyi olumsuz etkiliyor. Bu durum insanlar arasında bir rekabetin oluşmasına neden oluyor doğal olarak. Bu rekabete karşı çözüm bulmak isteyenler aşırı derecede alışveriş yapma istediği duyarlar çoğunlukla.

Alışveriş Bağımlılığı

Onyomani Tedavisi Var Mı?

Bu psikolojik rahatsızlık kolayca anlaşılmamaktadır. Rahatsızlığın başlaması ve ilerlemesi ortalama 6 ile 12 yıl arasında değişmektedir. Bu belirtileri, kendinde hisseden kişiler psikiyatra başvurmalıdır. Eğer kişi kendisi değil yakın çevresi bunu fark ettiyse, onunla konuşmalıdır. Bağımlı olan kişi uzmana gitmeye ikna edilmelidir.

Alışveriş bağımlılığı tedavi sürecinde, ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanmaktadır. Kişi ilaçları düzenli ve süreli olarak kullanmalıdır. Bu ilaçlar, insan beyninde bu rahatsızlığı tetikleyen durumlara etki eder. Psikoterapi tedavisinde ise kişinin öz güven problemi gibi sorunlarının çözümü amaçlanır. Bazı kişiler bu rahatsızlığı kolay kolay kabul etmek istemezler. Burada kişinin ailesine büyük görevler düşüyor. Bu bağımlılığın tedavisi için vakit kaybetmeden tedaviye başlamak son derece önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir