almanyada-egitim

Almanya’da Eğitim Fırsatları

Almanya’da eğitim fırsatları oldukça yoğun bir şekilde araştırılıyor. Dünyanın en güzel ülkeleri arasında yer alan Almanya’da eğitim almak herkesin hayalidir.  Özellikle de pek çok Türk öğrencinin hayallerini süsleyen bir ülke olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Çünkü Almanya her alanda oldukça gelişmiş bir ülke olduğu gibi eğitim alanındaki düzenlemeleri ve sistemi ile de tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Kaliteli ve eşit eğitim fırsatı sunarken aynı zamanda iş bulma imkanını da arttırıyor.

Eğer siz de Almanya’da eğitim fırsatları hakkında araştırma yapıyorsanız o halde en doğru adreslerden birine geldiğinizden emin olabilirsiniz. Türkiye’de olup da Almanya’da eğitim almak isteyen bir öğrencinin aklına takılabilecek tüm soruların yanıtlarını hazırladık. Adım adım içeriğimizi takip ederek Almanya’da nasıl eğitim alınır sorusuna net bir cevap bulabilirsiniz. İşte, merak ettiğiniz tüm soruların ayrıntılı yanıtları sizlerle.

almanyada-universite-egitimi

Almanya’ya Öğrenci Olarak Nasıl Gidilir?

Almanya’da eğitim almayı kafaya koymuş olabilirsiniz. Eğer bu konuda netseniz hemen sizler için ilk adımlardan başlayarak tüm detayları aktarmaya başlayalım. Öncelikle lise eğitiminizi Türkiye’de bitirip üniversiteyi Almanya’da okumak istiyorsanız atmanız gereken ilk adım kaliteli ve güvenilir bir kurum bulmanızdır. Türkiye’de yurt dışı eğitim danışmanlık hizmeti veren sayısız şirket bulunuyor. Bu şirketleri araştırıp irtibata geçebilirsiniz. İrtibata geçerek Almanya’da eğitim almak istediğinizi ifade edince tüm ayrıntıları ile size bilgi aktarırlar. En başarılı bazı Almanya’da eğitim danışmanlık hizmeti veren şirketleri aktarmak gerekirse de;

AlmanyaUnı Yurtdışı Danışmanlık

Biltek Eğitim Danışmanlığı Şirketi

ELT Eğitim Danışmanlığı Şirketi

DBT Danışmanlık Şirketi

Almanya’da okuma hayalinizi gerçekleştirmek üzere size köprü olabilecek bazı profesyonel eğitim danışmanlık şirketleri bunlardır. Bu danışmanlık hizmetleri ilk adımdan son adıma kadar her şeyi kapsıyor. İrtibata geçmeniz halinde Almanya’da eğitim almanız adına ihtiyacınız olan tüm bilgiler detaylı bir şekilde aktarılıyor.

Nitekim danışmanlık şirketi seçimlerinde sonra derece titiz olmanız tavsiye edilir. Çünkü bazı şirketler ne yazık sektörde profesyonel değildir. Bu da dönemleri ve Almanya’da eğitim fırsatlarını kaçırmanıza neden olabilir. Tüm bu bilgilerin yanı sıra şimdi de size Almanya’da eğitim fırsatları hakkında bilmeniz gereken tüm detayları aktaralım. Hemen içeriğimizin devamından süreç hakkında aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Almanya’da Eğitim Ücretsiz Mi?

Almanya’da eğitim doğrudan devlet tarafından destekleniyor. Yani Alman hükümeti tüm üniversite eğitim masraflarını finanse ediyor. Eğer Almanya’da üniversite okumayı istiyorsanız devlet üniversiteleri tamamen ücretsiz hizmet veriyor. Devlet üniversitelerine kayıt yaptırmanız halinde sadece dönemlik düşük harç ücretlerinizi, kütüphane üyelik ücretini ve ihtiyacınız olan kırtasiye malzemelerini karşılamanız gerekiyor.

Almanya’da Üniversite Okumanın Avantajları

Pek çok öğrenci neden Almanya’da üniversite okumalıyım sorusuna da cevap arıyor. Bu noktada Almanya’da üniversite okumanın birden fazla avantajı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kısaca en temel avantajlarını bilgilendirme amacıyla aktarmak gerekirse de;

 • Almanya üniversiteleri odlukça yoğun ve geniş bölüm seçeneklerine sahiptir. Aradığınız tüm bölümlerde en kaliteli eğitim fırsatı sunuluyor.
 • Almanya’da üniversite okuyup bitirmeniz halinde gelip Türkiye’de de mesleğinizi yapabilirsiniz. Çünkü Almanya üniversite diplomaları için YÖK denkliği alabiliyorsunuz.
 • Almanya üniversitelerinden alacağınız diploma, YÖK tarafından tanınır olacaktır.
 • Üniversite eğitimleri tamamen ücretsizdir. Sadece cüzi dönemlik harç ödemelerini üstlenmeniz gerekiyor.
 • Farklı kültürleri keşfedip yeni bir dil öğrenmenizi sağlıyor.
 • Okul bittikten sonra bir yıl kadar Almanya’da iş arama hakkınız olur. Ayrıca bu süre zarfında aradığınız işi bulup başlamanız halinde otomatik oturum izni almış olursunuz.
 • Almanya dünyanın en prestijli ve kaliteli ülkeleri arasında yer alıyor. Ayrıca dünya genelinde başarılı üniversitelerin yer aldığı ülke sıralamasında ilk binde yer alıyor.

En İyi Almanya Üniversitelerinin Dünya Sıralaması

Almanya üniversitelerinin dünya sıralaması açısından da ön planda olduğunu yukarıda ifade etmiştik. Times Higher Education Dünya Üniversiteleri Sıralaması her yıl 13 farklı parametreye göre listeleniyor. Bu listede her zaman Almanya üniversiteleri iyi bir sıralama alıyor. 2022 güncel Times Higher Education Dünya Üniversiteleri Sıralaması detaylarına göre en iyi Almanya üniversiteleri ve sıralamaları ise şu şekilde yansıyor;

THE Dünya Sırlamasında 32. sırada LMU Munich
THE Dünya Sırlamasında 38. sırada Technical University of Munich
THE Dünya Sırlamasında 42. sırada Heidelberg University
THE Dünya Sırlamasında 73. sırada Charité – University Medicine Berlin
THE Dünya Sırlamasında 74. sırada Humboldt University of Berlin
THE Dünya Sırlamasında 78. sırada University of Tübingen
THE Dünya Sırlamasında 83. sırada Free University of Berlin
THE Dünya Sırlamasında 108. sırada University of Freiburg
THE Dünya Sırlamasında 109. sırada RWTH Aachen University
THE Dünya Sırlamasında 112. sırada University of Bonn
THE Dünya Sırlamasında 119. sırada University of Göttingen
THE Dünya Sırlamasında 132. sırada University of Hamburg
THE Dünya Sırlamasında 139. sırada Technical University of Berlin
THE Dünya Sırlamasında 146. sırada University of Mannheim
THE Dünya Sırlamasında 147. sırada Ulm University
THE Dünya Sırlamasında 165. sırada University of Würzburg
THE Dünya Sırlamasında 166. sırada Bielefeld University
THE Dünya Sırlamasında 172. sırada University of Cologne
THE Dünya Sırlamasında 173. sırada TU Dresden
THE Dünya Sırlamasında 180. sırada Karlsruhe Institute of Technology
THE Dünya Sırlamasında 197. sırada University of Erlangen-Nuremberg
THE Dünya Sırlamasında 198. sırada University of Hohenheim

 

Almanya üniversiteleri gördüğünüz üzere THE verilerine göre gayet başarılı sıralamalar alıyor. Çünkü THE tarafından dikkate alınan 13 kriterin tamamını en iyi şekilde karşılayan profesyonel bir eğitim alt yapısına sahipler. En güncel THE  2022 üniversite sıralamalarına şu adresten bakabilirsiniz; https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2022/world-ranking#!/page/0/length/25/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats

Almanya’da Üniversite Eğitim Sistemi Nasıl İşliyor?

Almanya üniversiteleri oldukça geniş bir bölüm seçeneğine sahiptir. Bu nedenle aklınızdaki bölüm hangisiyse bu bölüm seçeneğine kolayca ulaşabilirsiniz. Dünyanın en prestijli ve sıralama alan üniversitelerine sahip olan Almanya’nın eğitim sistemi oldukça başarılıdır. Tüm bölümlerde eğitimler tamamen uygulamalıdır. Bu da okuduğunuz bölümü tüm detayları ile kavramanıza ve ileride başarılı olmanıza yardımcı oluyor.

Bunların yanı sıra devlet üniversite öğrencilerine maddi ve manevi her anlamda büyük destek oluyor. Sanayi ve bilim denince akla gelen ilk ülke olan Almanya’nın üniversitelerinde eğitim almanız dünyanın her yerinde kolayca iş bulmanıza da yardımcı olacaktır. Aldığınız eğitim son derece kaliteli olduğu için dünyaca ünlü şirketlerde ve kurumlarda çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Eğitim süreçleri Türkiye’dekinden biraz daha farklıdır. Almayan üniversite eğitiminin en temel farklı ise lisans bölümlerinin 3 yıl sürmesidir. Bunun yanı sıra ülkede lisans üstü eğitimler ise 2 yıl sürüyor. Eğer Almanca diliniz yoksa, lisans eğitimine başlamadan önce 1 yıl boyunca dil eğitimi alma zorunluluğunuz bulunuyor. Buna hazırlık eğitimi adı veriliyor. Hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra mevcut bölüm derslerinizi almaya başlayabilirsiniz.

almanya-universite

Almanya Üniversite Kabul Şartları Nelerdir?

Almanya’da eğitim fırsatları ile üniversite eğitimi almayı düşünüyorsanız, öncelikle Alman üniversitelerine başvuru yapmak için uygun olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Bu uygunluğu belirleyen kriterler Alman üniversiteleri tarafından yayınlanıyor. Peki Almanya üniversite başvuru şartları neler? Hızlıca en güncel genel başvuru şartlarını aktaralım;

Hangi ülkeden başvuru yaparsanız yapın Alman üniversitelerinin aradığı ilk ve temel şart 12 yıllık zorunlu lise eğitimini tamamlamış ve lise diplomasını almış olmanızdır. Bu şartı taşımayan hiçbir öğrenci Almanya’da üniversite okuma hakkında sahip olamıyor.

Türkiye’den Almanya’ya üniversite eğitimi almak üzere gidecek öğrencilerin, TR ÖSYM sınavına girmiş olması ve Almanya’da okumak istediği üniversite bölümünü Türkiye puanlarına göre kazanmış olması gerekiyor. Örneğin Almanya’da bilgisayar mühendisliği okumayı istiyorsanız Türkiye’de üniversite sınavına girip Türkiye bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanacak puanı almış olmalısınız. Almanya üniversiteleri kayıt sırasında bunu resmî belgelerle ibraz etmenizi talep ediyor.

Alman üniversiteleri kayıt şartları arasında dil de yer alıyor. İlgili eğitimi alabilecek düzeyde Almanca bilmeniz ve bildiğinizi sertifika ile belgelemeniz gerekiyor. Her Alman üniversitesinde sertifika seviyeleri farklılık gösteriyor. Ancak genel olarak TestDaf, Goethe, ÖSD ve TELC ve benzeri sertifikalar başvurularda kabul görüyor.

Eğer Almanya’da üniversite okuyabilmeniz için yeterli Almanca dil bilginiz yoksa, şartlı kabul alabilirsiniz. Şartlı kabul neticesinde Almanca hazırlık eğitimi alıp dili öğrendikten sonra istediğiniz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz.

Genel olarak Tüm Almanya üniversitelerinin kabul şartları bunladır. Ender olmakla beraber ek başvuru kriterleri sunan Alman üniversiteleri de olabiliyor.

Türkiye’de Almanca Dil Eğitimi Veren Kurs ve Okullar (Alman Devleti Onaylı)

Türkiye’de lise bitirip Almanya’da üniversite okumak gibi bir hayaliniz varsa dil yeterliliğinin önemini bilmeniz gerekiyor. Yukarıda da yer verdiğimiz üzere Alman üniversitelerinin aradığı ilk koşul Almanca dil yeterliliğinin belgelenebilmesidir. Eğer Almanya’da üniversite okumak için gitmenden dil sorununu ortadan kaldırmayı istiyorsanız Türkiye’de hizmet veren Almanca dil kurslarından faydalanabilirsiniz.

Ancak Türkiye’de Almanca dil eğitimi veren her kursun sertifikası Alman üniversiteleri tarafından kabul görmüyor. Bu nedenle Türkiye’de alacağınız Almanca dil eğitimini veren kursun Alman devleti tarafından onaylı olması gerekiyor. Aksi halde Almanya’ya geldiğinizde öğrendiğiniz dile istinaden üniversiteye vereceğiniz dil sertifikasının hiçbir geçerliliği olmayacaktır. Bu noktada sizler için Türkiye’de Almanca dil eğitimi alabileceğiniz Alman devleti onaylı bazı kurs merkezlerini ve iletişim bilgilerini de hazırladık. Bunlar;

Türkiye DSD Okulları

Almanya’da üniversite okuyabilecek düzeyde Almanca eğitimi alabileceğiniz ve verdiği dil sertifikasının Alman üniversitelerinde geçerliliği olan kurs seçeneklerinden biri DSD okullarıdır. Türkiye DSD okullarından alacağınız DSD I belgesi Studienkolleg‘e yani Almanya hazırlık sınıfına girebilecek kadar yeterli dil bilgisini veriyor. Bunun yanı sıra Almanca Dil Diploması olan DSDII belgesi ise Türkiye’de üniversiteyi kazanma koşulu ile direk Almanya’da üniversite eğitimi alma hakkı veriyor. Türkiye’deki DSD okulları şunlardır;

 • İstanbul / Özel ALKEV Lisesi
 • Samsun / Özel Samsun TAKEV Lisesi
 • İzmir / Özel TAKEV Lisesi
 • İstanbul / Üsküdar Ahmet Keleşoğlu Anadolu Lisesi
 • İzmir Yunus Emre Anadolu Lisesi
 • Ankara / Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi
 • İstanbul /İELEV 125. Yıl İlkokulu ve Ortaokulu
 • İstanbul /İELEV İlkokulu ve Ortaokulu
 • İzmir/ İzmir Anadolu Lisesi
 • İstanbul /Kabataş Erkek Lisesi
 • İstanbul / Kartal Anadolu Lisesi
 • N. Çakallıklı Anadolu Lisesi
 • İstanbul /Özel ALEV Lisesi
 • İstanbul/ Bahçelievler Anadolu Lisesi
 • İstanbul/Bornova Anadolu Lisesi
 • Ankara /Çankaya Anadolu Lisesi
 • Ankara /Cağaloğlu Anadolu Lisesi

PASCH – Geleceğin Partnerleri

Alman Dış İşleri Bakanlığı tarafından 2008 yılında kurulmuş olan PASCH (Okullar: Geleceğin Ortakları) da Almanca dil eğitimi veren kurumlar arasında yer alıyor. Bu girişimin en temel amacı Türkiye dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde yer alan öğrencilerin Almanca diline daha fazla eğilim gösterip ilgi duymasını sağlamaktır. BU ağa bağlı olan okullarda eğitim gören öğrenciler çeşitli Almanya eğitimleri için fırsatlara da sahip oluyor.  Örneğin PASCH ağına bağlı bir okulda eğitim göre öğrenciler Almanya üniversitelerinde dil yeterliği açısından kabul görüyor. Türkiye genelinde 17 adet PASCH ağına kayıtlı okul bulunuyor. Bunlar;

 • Nazilli Menderes Anadolu Lisesi
 • Cumhuriyet Anadolu Lisesi- Van
 • PASCH GI Ankara
 • İbrahim Tanrıverdi Lisesi
 • Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi-Van
 • Bilsev Koleji
 • İzmir Kız Lisesi
 • Gölcük Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi- Kocaeli
 • Yıldızlı Anadolu Lisesi
 • İstiklal Makzume Anadolu Lisesi
 • Ülkün Yalçın Anadolu Lisesi
 • 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi
 • Kemer Anadolu Lisesi – Antalya
 • Eti Sosyal Bilimler Lisesi
 • ATO Anadolu Lisesi

Daha fazla bilgi almak üzere PASCH adresini ziyaret edebilirsiniz. Listede yer verdiğimiz Türkiye lise ve orta okullarında eğitim gören her öğrenci Alman dil yeterliliğine sahip olma hakkı kazanacaktır. Bunun yanı sıra Almanya üniversitelerine kabul edilmeleri için gerekli dil sertifikaları de geçerli sayılacaktır.

Almanya Üniversite Yıllık Eğitim Masrafları

Türkiye’den Almanya’ya üniversite okumak için gitmeyi planlayan her öğrenci ve öğrenci ailesi cebimizden ne kadar çıkar sorusuna da cevap arıyor. Türkiye’de gerekli tüm alt yapıyı hazırladınız ve artık Alman üniversitelerinden birine kabul gördünüz diyelim. Bu aşamadan sonra Almanya’ya gittiğiniz andan itibaren cebinizden ne kadar para çıkacağını yıllık bazda hep birlikte inceleyelim;

 • Öncelikle Almanya üniversitelerinde eğitimin tamamen ücretsiz olduğunu bilmelisiniz. Sadece tıpkı Türkiye’deki üniversitelerde olduğu gibi cüzi harç ücretleri alınıyor. Alman üniversiteleri yıllık ortalama 500-1500 Euro arasında harç ücreti talep ediyor.
 • Öğrencilerden ulaşım ücreti de alınmıyor. Eğitim aldıkları üniversitenin bulunduğu ilde ve eyalet alanında tüm ulaşım seçeneklerinden ücretsiz faydalanabilirler.
 • Barınma ve diğer ihtiyaçlar için bir öğrenciye ortalama aylık 600-700 Euro harcama yeterli oluyor. Bunun sağlanması için de öğrenci vizesi olan herkese haftalık 180 saat çalışma izni veriliyor.
 • Yani okul harç ücretleri haricinde sadece bireysel harcamalarınız için bir limit belirlemeniz gerekiyor. Bu harcamalar da sizin tercih edeceğiniz yaşam standartlarına göre değişecektir.
 • Yeme-içme konusunda genelde üniversitelerin yemekhanelerinden faydalanabilirsiniz. Üniversite yemekhanelerinde yemek ücretleri 5-7 Euro arasında değişiyor. Ayrıca McDnald’s gibi yerlerden sadece 4 Euro’ya menüler de alabilirsiniz. Eğer öğrenci eviniz varsa bütçenize göre market alışveriş yaparak yemek olayını evde halledebilirsiniz.

Almanya’da üniversite okurken aynı zamanda haftalık 180 saat çalışma izninden faydalanarak kendi ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Böylece ailenizden hiç maddi destek almanıza bile gerek kalmayabilir.

Almanya’da üniversite okuma hayali olan herkes için tüm detayları aktardık. İçeriğimizde yer verdiğimiz tüm bilgiler en güncel haliyle baz alınmıştır. Bu noktada Türkiye’den Almanya’ya eğitimi almak üzere geçmeyi düşünen herkes için tavsiyemiz kaliteli bir yurt dışı danışmanlık şirketinden destek almalarıdır. Danışmanlık şirketleri ihtiyacınız olan tüm bilgileri sunarken aynı zamanda evraklarınızı toplama, ulaşım ve konaklama gibi konularda da destek olabiliyor. Listemizde yer verdiğimiz eğitim danışmanlık şirketlerinden biriyle görüşme sağlayarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

.)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir