Diyette Karbonhidrat

Diyette Karbonhidrat Tüketimi Yapılmalı Mı?

Beslenme uzmanları dikkate alınarak çıkarılan sonuçlarda tek tip beslenmenin pek bir yaranın olmayacağı sonucuna ulaşıyoruz. Yani sadece protein ve yağ tüketerek verilen kilolar zamanla geri alınacaktır. Peki, diyette karbonhidrat tüketimi yapmak doğru mu?

Karbonhidratlar, vücuda enerji sağlayan yegane kaynaklardır. Kesilmesi durumunda birçok zararlı durum ile karşılaşabilirsiniz. Hemen hemen her kilo vermek isteyen birey, karbonhidrat tüketimini keserek işe başlıyor. Ancak bu durum pek de olumlu sonuçlar doğurmuyor.

Karbonhidratlar, ekmekte bulunması ile ön plana çıkar ancak çoğu besin içerisinde yer alıyor aslında. Çoğu zaman karbonhidrat denildiğinde akla yüksek kalori ve kilo almaya yönelik bir besin içeriği olduğu gelir. Bununla birlikte karbonhidrat içeren besinleri araştırılarak bunların tüketimini durdurabilirsiniz.

Diyette Karbonhidrat

Karbonhidratlar Nedir? Hangi Besinlerde Daha Fazla Bulunur?

Karbonhidratların iki türü bulunur. Bunlardan biri basit karbonhidrat diğeri ise kompleks karbonhidratlardır. Kompleks karbonhidratlar, daha yavaş bir sindirim sürecine sahiptir. İyi veya kötü karbonhidrat sınıflandırma yapmakta pek doğru bir seçenek değildir. Vücudun ihtiyaç duyduğu bu besin içeriği mutlaka kalorilere dikkat edilerek tüketilmelidir. Siz de diyet yaparken karbonhidratı kesenler içinde yer alıyorsanız bu durumdan vazgeçmeli ve dengeli bir beslenme sistemine geçmelisiniz. Özellikle bir beslenme uzmanından yardım almak çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Diyette Karbonhidrat

İhtiyaçtan Fazla Karbonhidrat Alımı

Diyette karbonhidrat tüketimi mutlaka yapılmalıdır ancak bunun da bir sınırı vardır. Örneğin diyet yaptığınız dönemde yediğiniz besinlerin içeriklerine bakmalı ve kalorilerini öğrenmelisiniz. Ayrıca ne kadar karbonhidrat tükettiğinizi de yine besin içeriği kısmından görebilirsiniz. Bu şekilde karbonhidrat tüketmekle birlikte belli bir sınırı da oluşturmuş olursunuz. Yaratmanız gereken bir denge bulunuyor. Vücudunuza yeterli olan karbonhidrat, protein ve yağ oranını az çok bilmeniz gerekli ki sağlıklı bir diyet yapma imkanına sahip olasınız.

Kendiniz için oluşturduğunuz diyet listelerine karbonhidrat içeren besinleri belirli bir miktar da eklemelisiniz. Ya da zaten bir beslenme uzmanı ile çalışarak ondan alacağınız liste ile sağlıklı ve dengeli bir beslenme içeriğine sahip olabilirsiniz.

Yukarıda söylediğimiz gibi karbonhidrat yalnızca ekmekten oluşmaz. Çoğu besinin içerisinde kendini gösterir. Bunları tamamen kestiğinizde vücudunuz hiç hoş olmayan tepkiler verebilir. Sağlığınız ile oynamamak için mutlaka her besin içeriğinden belirli seviyelerde tüketmelisiniz. Bu yüzden diyette karbonhidrat tüketimi kesilmemeli ama kontrol altına alınmalıdır.

Diyette Karbonhidrat

Karbonhidrat Eksikliği Nelere Yol Açar?

Bize enerji veren bir kaynak olduğu için tüketimi tamamen durdurduğunuzda mutlaka yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkacaktır. Bunun yanında kan şekerinizin dengesinde bozulmalar meydana gelecektir. Kabızlık ise yine karbonhidrat tüketimi durdurulduğunda ortaya çıkan problemlerden biridir. Yeterince tüketilmeyen karbonhidrat nedeni ile bağırsaklarınızın çalışmasında sorunlar ortaya çıkar. Bir diğer sorun ise vitaminsizliktir. Sıfır karbonhidrat diyetinde, belli başlı bazı vitaminler vücutta eksilecektir. Örneğin karbonhidrat içerdiği için meyve tüketilmezse portakalda bulunan C vitamini almak epey zor bir hale gelir.

Bu sayede diyetin başında hızlı kilo vermek belki çok iyi hissettirebilir ancak zamanla bu durum çok tehlikeli bir yola doğru gidecektir. Zaten bu şekilde verilen kilolar çok kısa bir zaman içinde kolayca geri alınır. Kısacası dengeli beslenme ve diyette karbonhidrat tüketimi ile bu tarz sorunların önüne geçilmektedir. Elbette diyet öncesi mutlaka metabolizmanızı tanımalı ve varsa eğer rahatsızlıklarınıza uygun bir diyet programı oluşturmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir