Ev Ekonomisi

Ev Ekonomisi; Tasarruf İçin 5 İpucu

Herkesin çabuk tüketmeye alıştığı bir zamanda diliminde, ev ekonomisi için tasarruf sağlamanın çeşitli yolları bulunuyor. Tasarruf etmek istiyorsanız tüketim alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Ev içerisinde, kaynakların doğru ve verimli şekilde kullanılması, aile bireylerinin refah seviyesini yükseltecektir. Bu nedenle aile bireylerinin bu konuda eğitilmesi önemli bir konu olarak karşımıza çıkar.

Doğru Enerji Tüketimi ile Düşük Faturalar Ödeyin

Evinizde tasarruf sağlamak istiyorsanız, ilk olarak faturalar konusunu ele almanızda faydalı olacaktır. Aile bireylerinin enerji tüketimi arttıkça faturalarda yükselir.

Bu nedenle faturalarınızı düşürecek enerji tasarruflarından madde madde bahsedelim:

  • Evinizde tasarruflu ampuller kullanmak, elektrik faturanızın tutarını düşürmeye yardımcı olacaktır.
  • Ev ekonomisi için elektrik aletleri kullanmadığınız zaman, fişleri prizden çekmeye özen gösterin. Çünkü elektrik bağlantısı, aletlerin az da olsa elektrik harcamasına neden olmaktadır.
  • Kombi veya klima bakımlarını düzenli yaptırmak bu aletlerin daha verimli çalışmasına neden olur. Böylece boşa enerji tüketmemiş olursunuz.
  • Yaşam alanınızı güneş ışığından en iyi şekilde yararlanacak şekilde dekore etmeniz akıllıca olacaktır. Böylece daha az elektrik tüketirsiniz. Ayrıca kışın daha az yakıt harcayarak ısınırsınız.
  • Evinizin ısı izolasyonunun olması, yaşam alanınızın ideal sıcaklıkta kalmasını sağlayacaktır.
  • Evdeki lambaları ve muslukları gereksiz yere açık bırakmayın.
  • Beyaz eşya ve ev aletlerinde, enerji sınıfı yüksek tercihler yapmaya dikkat edebilirsiniz.
  • Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesini ekonomik programlarda tam kapasite çalıştırın. Hem su hem de elektrik tasarrufu sağlayacaksınız.
  • Ev Ekonomisi

Mutfak Alışverişinde Liste Yapın

Evdeki giderlerinizi doğru bir şekilde kontrol altına almak için yiyecek konusuna değinmeniz gerekir. Alışverişe çıkmadan önce alınacakları listelemelisiniz. Ayrıca alışverişteyken ihtiyaç dışı harcama yapmamak için listenizdekileri satın alabileceğiniz kadar, para almanızda fayda vardır. Böylece alacaklarınıza odaklanıp alışverişinizi tamamlarsınız.

Ev ekonomisi için market veya pazardan aldığınız sebze ve meyveleri, tarihi geçmeden tüketebilecek kadar almanız önemli. Bunun için bu tür alışverişinizi haftalık periyotlarla yapmalısınız. Eğer haftalık alışveriş yapamıyorsanız, bitiremediğiniz sebze ve meyveleri derin dondurucuya koymanız kurtarıcı bir yöntem olacaktır. Derin dondurucuda uygun saklama koşulları sağlanan besinler, uzun süre tazeliklerini koruyacaktır.

Evde yemek yapmaya vaktiniz olmuyorsa, dışarıdan yemek sipariş etmek size kolay gelebilir. Bunu önlemek için hafta sonları dolapta saklayabileceğiniz birden fazla pratik yemek hazırlayabilirsiniz. Evinizde hazırladığınız konserve, zeytinyağlılar ve salata malzemeleri hafta içinde sağlıklı bir şekilde beslenmenizi sağlar.

Ev Ekonomisi

Eşyalarınızı Atmayın, Dönüştürün Veya Tamir Ettirin

Evinizde kullandığınız masa, sandalye ve koltuk gibi mobilyaları değiştirmek isteyebilirsiniz. Yeni mobilya almak yerine bunları dönüştürmek güzel bir fikir olacaktır. Sıkıldığınız mobilyalarınıza ufak ve dikkat çekici dokunuşlar yaparak yeniden tasarlayabilirsiniz. Mobilya boyaları veya yapışkan folyo gibi malzemelerle, yenileme uygulamaları yapabilirsiniz. Bu faaliyet, hem eğlenceli hem de tasarruflu olacaktır.

Yaşam alanlarınızdaki bozuk ev aletleri daha fazla enerji tüketimine neden olacaktır. Ayrıca bozuk şekilde kullanılan bu aletler, ev tesisatınıza zarar verebilir. Bu nedenle, tamir edilmesi gereken ev aletlerini tamirciye götürerek tamir ettirmelisiniz. Ayrıca ev ekonomisi için bir aleti tamir ettirmek, yenisini almaktan daha tasarrufludur. Yaşam alanlarınızda bazı tamirat ve onarım işlemleri için tamirciye gerek kalmayabilir. Bu tür işlemleri kendiniz yaparak gereksiz harcamalardan kurtulabilirsiniz.

Evinize alacağınız her ürünün garanti kapsamında olmasına dikkat edin. Böylece herhangi bir bozulma veya deformasyon yaşadığınızda yetkili servise verebilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemeden ürününüzü eskisi gibi kullanmaya devam edersiniz.

Ev Ekonomisi

Kredi Kartı ve Nakit Harcamalarınızı Akıllıca Yapın

Faturalarınızı ödemek için otomatik ödeme talimatı vererek, düzenli bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı zamandan ve paranızdan tasarruf etmenize katkı sağlayacaktır.

Kredi kartı kullanırken ev ekonomisi için kendinize bir kota belirleyebilirsiniz. Bu kotayı bankaya belirtip, harcamalarınızı belirli bir sınırda gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz taksitli olmayan harcamalarınızda nakit kullanabilirsiniz. Böylece kredi kartınızı taksitli alışverişlerinizde kullanarak akıllıca hareket etmiş olursunuz.

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Öğretin

Çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren tasarruf etmeyi öğretmeniz önemli bir husus. Bunun için ilk önce sizin doğru tasarruf yaparak örnek olmanız gerekir. Çocuklarınıza bütçe yönetmeyi öğretebilirsiniz. Böylece çocuklar bütçe planlaması ve tasarruf konusunda bilgi sahibi olarak, geleceklerini güven içinde inşa edebilirler.

Evde tasarruf konusu hakkında en kritik 5 noktayı sizlere anlatmaya çalıştık. Bu öneriler ile ev ekonomisi yapabilir ve maddi açıdan rahata kavuşabilirsiniz. Hatta para biriktirip yatırım bile yapabilirsiniz. Para biriktirerek hayatın kötü sürprizlerine karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Ayrıca tasarruf ile biriktirdiğiniz paralar hayallerinizi gerçekleştirmenizi sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir