İndirim Kampanyaları

İndirim Kampanyaları Bizi Nasıl Etkiliyor?

Günümüzde işletmeler, artan rekabet ortamında müşterilerin ilgisini çekmek için indirim kampanyaları uyguluyorlar sıklıkla. Firmalar, müşterinin tercihlerini kendi ürünleri lehine çevirmek için yaratıcı teklifler oluşturmaktadırlar. Bu amaçla, indirimler düzenleyerek ve bu çerçevede farklı formatlar uygulanarak, yaratıcı fikirlerini müşterilere sunmaktadırlar.

Geçmişten Günümüze Etkisi Devam Eden İndirimler

Geçmişten günümüze indirimler, firmaların standart uygulaması olarak tüketicilere sunulmaktadır. Firmalar kendi aralarında rekabet halinde oldukları için farklı şekillerde fiyat indirimleri yaparak satışlarını artırmak istemektedirler. Bu kampanyalar ile müşterinin dikkati çekilerek stok fazlalığı eritilmek hedeflenmektedir.

Firmaların indirim uygulamaları birbirine benzer. Fakat her bir firmanın indirimlerinin sunuluş şekli farklı olabiliyor. İndirim kampanyaları müşterileri olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bazı müşteriler kampanyalardan yararlanmayı bir fırsat olarak görmektedir. Bazı tüketiciler ise kampanyaları gördüklerinde, kendilerini kandırılmış hissedebiliyorlar. Fakat çoğunlukla müşteriler indirimleri olumlu karşılıyorlar.

Bu nedenle, müşteriler çoğu zaman indirimlerden etkilenip ürünleri satın almayı gerçekleştirmektedirler. Yani indirimler, kampanyalar, promosyonlar satışları artırmak ve stokları eritmeyi sağlamak için hedeflenen geçici ve kısa dönemli faaliyetlerdir.

İndirim Kampanyaları

Olumlu veya Olumsuz Etki Yaratan Kampanyalar

İndirimler, tüketicinin ürün ve markaya yönelik bir çaba göstererek elde ettiği ödüller olarak ifade edilebilir. Bu nedenle indirimlerin satın alma niyetini pozitif etkilediği görülmektedir. Günümüzde çoğu firma, her dönem kampanya düzenlediğini ilan edip adeta kampanyasız satış yapmamaktadır.

Ayrıca çoğu firmanın kampanyaları birbirine benzer. Sadece farklı ifadeler kullanarak, tüketiciler etki altına alınmaya çalışılmaktadır. Bu tür kampanyalar inandırıcı olmadığı gibi insanların beklentilerine cevap vermez. Müşterilerin kafalarının karışmasına neden olabilir. Müşteriler verdikleri para ve harcadıkları zamanı düşündüklerinde, kendilerine fayda sağlamayan indirimlerden uzak duracaklardır.

Bazı dönemlerde, indirimli kampanyalar tüketiciler üzerinde cazip etki bırakarak satın almaları artırabilir. Entelekt kazanılan bir ürünün, müşteriler üzerinde değerli ve kazançlı bir etkisi olmaktadır.

Bazen firmalar ürünleri için indirim yapıp indirim dönemi geçince ürünleri kaldırırlar veya fiyatlarını değiştirirler. Mağazaya gelen kişiler indirimli üründen bulamayınca ve fiyat değişikliğini görünce olumsuz etkilenirler. Hatta bu durum bazı müşterileri kızdırmaktadır. Bu tür firmalar stokları eritme ve hedef tüketiciyi artırma konusunda iyi planlanma yapamadıklarından kendi haklarında olumsuz etki yaratırlar.

İndirim Kampanyaları

Black Friday Örneği

Yazımızda değindiğimiz gibi firmalar ürünlerinin satışlarını artırmak amacıyla sıkça promosyonlar, fiyat indirimleri, tutunma kampanyaları yaparlar. Böylece müşterileri ürün satın almaya teşvik ederler. Bildiğiniz gibi dünyada ve ülkemizde en popüler kampanyalardan biri de black friday indirim kampanyasıdır. Bu indirim kampanyasının satın alma davranışları üzerindeki etkileri incelenmiştir.

Black friday kampanyasının genel olarak tüketicilerin satın almasında pozitif etkisi olduğu görülmektedir. Fakat şunu unutmamak gerekir ki bu indirim kampanyasının demografik değişkenlere göre etkileri değişmektedir. Yani black firaday indirim kampanyasının etkileri, cinsiyet, yaş, statü, medeni durum, eğitim seviyesine göre değişkenlik göstermektedir.

Ayrıca, black friday indirim kampanyaları uygulayan firmaların daha başarılı olmaları için ilk önce müşteriye karşı dürüst olmaları gerekir. Bu işletmeler aldatıcı fiyat politikaları uygulamamalıdır. Ürünlere olan talep ve yoğunluğa cevap verebilmeleri konusunda özenli olmalıdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir