Alışveriş

İnternetten Güvenli Alışveriş Yapmak İçin 7 Püf Nokta

İnternetten Güvenli Alışveriş

Online alışverişin kolay ve pratik olmasının yanında internetten güvenli alışveriş yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar söz konusu. Çünkü internet, alışveriş için çok kullanıldığından zararlı yazılımlara denk gelmek endişe duyulmasına neden olur. Fakat alınacak çeşitli önlemlerle güvenle online alışveriş yapmak mümkün.

Sanallaşan Hayatımızda Güvenli Alışveriş Yapmak

Günümüzde teknolojinin akıl almaz şekilde ilerlemesi ve hayatımıza girmesiyle yaşam tarzımızda değişiklikler kaçınılmaz olmuştur. İnternet üzerinden beğendiğiniz bir ürünü, bir tıkla anında satın alabiliyorsunuz. Biletler için sıra beklemek zorunda değilsiniz. Evinizde otururken dilediğiniz yemeği internetten sipariş verebiliyorsunuz. Artık markete bile gitmeye gerek kalmadı. Oturduğunuz yerden alışverişinizi yapabiliyorsunuz.

Bu devasa alışveriş trafiği içinde çok fazla e-ticaret sitesine kayıtlı olmanız, internetten güvenli alışveriş yapmak ve kişisel bilgilerinizi korumanız için püf noktalar aramanıza neden olur. Online alışveriş yaparken kişisel ve kredi kartı bilgilerinize ulaşılmasını istemiyorsanız, aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi öneririz.

  1. Güvenirliliği bilinen alışveriş sitelerinden online alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz. SSL sertifikalı alışveriş sitelerinin güvenli olduğunu unutmayınız.
  2. İlk defa alışveriş yapacağınız bir site hakkında Google üzerinden araştırma yapmalısınız.
  3. Beğendiğiniz ürünle ilgili fiyat araştırması yapıp kullanıcı yorumlarını okumalısınız.
  4. Satış sözleşmesini okumak sıkıcı da olsa, okumanızı tavsiye ediyoruz.
  5. Tüm şifrelerinizi iyi yönetmelisiniz.
  6. Sanal kart kullanarak güvenli ödeme yöntemlerinden birini kullanmış olursunuz.
  7. Ortak kullanılan bilgisayarlardan online alışveriş yapmamaya özen göstermelisiniz.

İnternetten Güvenli Alışveriş

Şikâyet Sayfaları ile Müşteri Yorumları Detayına Dikkat Edin

Online alışveriş yaparken sitenin güvenilir olması çok önemli. Güvenirliliği anlamak için ilk önce web sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz. SSL sertifikalı bir alışveriş sitesinin adresinde kilit işareti olur. Ayrıca “https//” ibaresi adreste yazıyorsa bu site SSL sertifikalıdır. Adresteki kilit işaretinin üzerine tıklayarak sertifikanın geçerlilik süresini görebilirsiniz. SSL sertifikası sayesinde siteye ulaştırdığınız bilgilerin şifrelenmesi sağlanarak, internetten güvenli alışveriş yapmak mümkün hale gelir.

İlk defa alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin sosyal medya hesaplarına bakmalısınız. Ayrıca şikâyetlerin yazıldığı web sayfalarını inceleyin. Şikâyet sayfasındaki yazılan yorumların sayısı, firmanın şikâyetlere cevap verip vermediğiyle ilgili bilgiler önemli detaylardır. Müşterilerin ürünler hakkındaki yorumlarını okuyun. Ayrıca beğendiğiniz ürünü almadan önce fiyat araştırması yapmanız, aynı ürünü uygun fiyata almanızı sağlar.

Online mağazanın satış sözleşmesinde, iade koşulları ve ürünle ilgili özel maddeler yer alabilir. Bu nedenle satış sözleşmesini okuduğunuzda, alışverişle ilgili detaylı bilgilere sahip olursunuz. Böylece kandırılmışlık hissi yaşamadan güvenli şekilde alışverişinizi tamamlarsınız.

İnternetten Güvenli Alışveriş
Online Alışveriş Yaparken En Güvenilir Yöntemler

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapabilmek için üyelik kaydı yapmanız gerekir. Böylece kullanıcı şifresi belirlemiş olursunuz. Bunu birçok alışveriş sitesi için yapmanız kaçınılmaz olacaktır. Şifrelerinizi oluştururken tahmin edilmeyecek şekilde olmasına dikkat edin. Ayrıca belli aralıklarla şifrelerinizi değiştirmeyi unutmayın. Bu bilgi size ait özellikte olduğu için şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın.

Alışveriş yaptığınız sitelerin 3D secure özelliğinin olmasına dikkat edin. İnternetten güvenli alışveriş yapmak için kredi ve banka kartı kullanılarak yapılan ödemelerde 3D secure bir güvenlik sistemidir. Kartlarınızdan para çekilmeden önce akıllı telefonlarınıza gelen onay şifresini girmenizi isteyen bir yöntemdir.

Sanal kart kullanmak yüksek limitli kredi kartınızı kullanmaktan daha güvenilirdir. Çünkü sanal kart kredi kartınıza bağlı olarak çalışır ama limiti sıfırdır. İhtiyacınız kadar limiti belirledikten sonra sanal kartınıza yüklersiniz.

Ortak kullanılan bilgisayarlardan online alışveriş yapmak risklidir. Çünkü ortak bilgisayarların güvenliği kontrolünüzde olmaz. Ayrıca kart bilgileriniz otomatik olarak kaydedilebilir. Herkese açık bağlantı noktaları olan bu bilgisayarlara dışarıdan ulaşılması kolaydır. İnternetten güvenli alışveriş yapmak için bankacılık işlemleri ve alışverişlerinizi şifreli internet bağlantısı üzerinden şahsi cihazlarınızla yapmanız en güvenilir yoldur.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Teknoloji

2022’de Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler Neler Olacak?

post-image

Son hızla gelişmeye devam eden teknoloji, her sene farklı sistemlerle karşımıza çıkıyor. Özellikle son 20 yılda teknolojik alanlarda büyük bir gelişme gösterilmiştir. Peki, 2022’de bizi bekleyen teknolojik gelişmeler neler?

Bir yıl içinde bile büyük gelişmeler gösteren birkaç sistem karşımıza çıkıyor ve bu sistemlerin 2022 yılında daha fazla gelişme göstereceği düşünülüyor. Bunlara örnek olarak Blockchain, NFT, otomasyon, akıllı şehir teknolojileri ya da yapay zekayı gösterebiliriz. 2022’de bizi bekleyen teknolojik gelişmeler neler olacak hadi bunlara hep beraber göz atalım.

 

Blockchain

Özellikle kripto paranın yaygınlaşması ile birlikte isminden çok söz edilen Blockchain (Blok zinciri), aslında sadece kripto para piyasasında değil pek çok sektörde kullanılabilir. Bloklardan oluşur ve zincir bir yapıya sahiptir. Asla değiştirilemeyen ve kırılamayan bir yapısı bulunur. Bu nedenle oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bilgiler tek bir merkeze değil farklı yerlerde ve şifreli halde korunur. Yapılan her işlem kaydedilir. Kısa zamanda özellikle kripto paraların yaygınlaşması ile önemli aşamalar kaydeden blockchain, 2022 senesinde de yine…

Tümünü Oku
Moda

Modada 2021 Sonbahar Kış Renkleri

post-image

Modaya yön veren Fransa’nın ünlü markalarının bu sezon için uygun gördüğü bazı renkler oldu. Podyumlarda ön plana çıkan bu renklerin neler olduğunu elbette tüm kadınlar merakla bekliyordu. Peki, bu modada 2021 sonbahar kış renkleri neler? Bugün bu renklere göz atacağız.

Zamansız Renkler

Modanın önde gelenleri tarafından bu sezon için belirlenen kavram ‘’zamansızlık’’ olarak karşımıza çıkar. Podyumlara çıkan renklere baktığımızda genelde bir sadelik mevcuttur ancak yüksek enerjiye sahip renklerin kullanımı da ön plandadır.

Modada Vazgeçilmez Tonlar

Kışkırtıcı etkiye sahip bir kırmızı tonu ile harika bir enerji yaratılmıştır. Bunun yanında karanlık bir hava da oluşturulmaya çalışılmıştır. Şehvet dolu bu havalı rengin dışında hem sıcaklık hissettiren hem de zengin bir hava veren koyu şeftali tonlarıdır. Özellikle deri parçalar üzerinde bu rengin seçimi bu sezon için çok uygun olacaktır. Bununla birlikte açık, yumuşak şeftali tonları ise samimi ve tatlı bir hava yaratması nedeni ile tercih edebileceğiniz renkler arasında yer alır.

Tümünü Oku
Sağlık

Kış Aylarında Stresinizi Alacak Sakinleştirici Çaylar

post-image

Stres birçoğumuzun günlük yaşamını zor bir hale getiriyor. Bu nedenle bazen sakinleştirici takviyelere ihtiyaç duyabiliyoruz. İşte tam bu noktada kış aylarında stresinizi alacak sakinleştirici çaylar karşımıza çıkıyor. Tedavi edici etkisi nedeni ile kullanımı çok eski yıllara dayanan bu çaylar, günlük yaşamın stresini azaltmamıza yardımcı olur. Peki bu çaylar nelerdir, hangi bitki çayının nasıl bir etkisi vardır hep birlikte bunlara bakalım.

Sakinleştirici Etkisi Çaylar ve Faydaları Nelerdir?

Kış aylarında stresinizi alacak sakinleştirici çaylara hepimiz büyüklerimizin mutfaklarından biraz aşinayızdır aslında. Güzel kokuları ve iç rahatlığı veren şifaları ile birlikte sakinleştirici çaylar hangileri gelin birlikte bakalım.

Sakinleştirici Çaylar

Adaçayı

Sayısız faydası ile bilinen adaçayı ilk defa Marmara Adası’nda ortaya çıktığı için adı bu şekilde konulmuştur. Pek çok şifası bulunduğu için en çok tercih edilen çaylar arasında yer alır. En öne çıkan özelliği ise stresi azaltmasıdır. Yaşadığınız sıkıntılı süreçlerde ve stresli iş ortamlarında adaçayını düzenli bir şekilde tüketerek sakinleşebilirsiniz. Bunun…

Tümünü Oku
Sağlık

Saç ekimi işlemi nedir, nasıl ve nerede yapılır?

post-image

Bu gibi sorular en sık araştırılan sorular olarak dikkat çekiyor. Saç ekim işlemi yaptırmak üzere siz de bu soruların cevaplarını araştırıyorsanız o halde artık en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Almanya’da yaşayan ve Türkiye’de saç ekimine başvurmak isteyen herkes koşulları, fiyatları ve detayları merak edebilir. Türkiye saç ekim sektörü noktasında en çok gelişim gösteren ülke olarak dikkat çekiyor. Çünkü uluslararası düzeyde saç ekiminde başarı kazanan sayısız Türk uzman doktor bulunuyor. Hatta bunlardan bazıları global ölçekli yerinde hizmet de veriyor.

Saçlarınızın yeniden doğal görünmesi ve sağlıklı bir görünüm kazanması için saç ekim yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bu yöntemler doğru doktor tarafından yapılırsa ömür boyu kalıcılık sağlıyor. Bu kalıcılığın yanı sıra hastadaki yeni saçların tamamen doğal görünmesi de destekleniyor. Saç ekim işlemleri nerede yapılır? Saç ekiminde doktor ve klinik seçimi nasıl olmalıdır? Türkiye saç ekimi fiyatları nedir? En iyi saç ekim merkezleri hangileridir? Bu ve benzeri tüm soruların yanıtlarına hemen ulaşmak üzere içeriğimizin devamını…

Tümünü Oku
Teknoloji

2022 Teknoloji Trendleri Neler Olacak?

post-image

Pandeminin dünyada yayılmasıyla birlikte dijitalleşme ve teknoloji artış gösterdi. Bireysel internet kullanımının yanında firmalar da işlerini devam ettirebilmek ve büyümeyi sağlayarak pandemiden etkilenmemek için teknoloji trendlerini yakından takip etmiştir. Peki, 2022 teknoloji trendleri neler olacak ve nasıl büyüme sağlanacak?

2021 yılının son aylarıyla birlikte 2022 yılında teknolojik anlamda bizleri nelerin beklediğini, dünyada teknolojik anlamda ne gibi değişimler meydana geleceğini merak eden kullanıcı sayısı bir hayli fazla. Gelin yeni trendleri birlikte inceleyelim.

2022 Teknoloji Trendleri

Teknolojinin her geçen yıl ileriye gitmesi ve yeniliklerin ortaya çıkmasıyla birlikte, sosyal hayatta birçok etkileri görülmektedir. Yapay zekanın giderek yaygınlaşması ve dijitalin öne çıkmasıyla birlikte teknoloji trendlerinde de değişimleri hepimiz görebiliyoruz.

Teknoloji Trendleri

1.     Yapay Zeka

2022 teknoloji trendleri ve sonrası için en önemli teknolojik gelişimlerden birisi yapay zeka. Görüntülü konuşma, asistan uygulamaları, telefonda uygulamalarında yer alan yapay zekalar, ilerleyen yıllarda varlığını daha belirgin hale getirecektir. Yapay zeka, 2022 teknoloji trendleri arasında yer…

Tümünü Oku
Girişimcilik

Evden Nasıl Çalışacağım? Evde Girişimcilik Fikirleri

post-image

Tüm dünyayı saran korona virüs ile evlere kapandığımız dönemde hepimiz elbet evde yapabileceğimiz iş arayışına yöneldik. Şu an virüs önceki kadar kötü bir durumda olmasa da bizlere evden çalışma seçeneğini daha iyi tanıttı. Siz de artık evden çalışmak istiyor ya da ek bir gelire sahip olmak istiyorsanız ilgi alanlarınızı düşünerek bu alanlar üzerinden para kazanabilirsiniz. Evde girişimcilik fikirleri neler peki?

Örneğin yaptığınız yemekler güzel midir ya da bildiğiniz başka bir dil var mı? Yetenekli olduğunuz özel bir konu veya fotoğraf ya da video çekme bilginiz var mı? Bunun gibi soruların cevaplarını düşünerek kendiniz için en uygun evde girişimcilik fikirlerine ulaşabilirsiniz.

Çok fazla seçenek bulunan evden çalışma yönteminde özellikle sizi mutlu eden ve kendinizi rahat hissedeceğiniz bir işi bulmanız önemlidir. Sevmediğimiz bir işi hiçbirimiz yapmak istemeyiz. Bu nedenle yukarıda sıraladığımız soruları kendinize sorarak net cevaplarla karşılık vermelisiniz. Bu sayede keyifli bir iş alanı yaratabilirsiniz.

Evde Girişimcilik Fikirleri

Peki, evden çalışabilmek için hangi meslek grupları…

Tümünü Oku
Girişimcilik

Düşük Sermayeli Evden Yapılabilecek İş Fikirleri

post-image

Son yıllarda özellikle korona virüs salgınının patlaması ile birlikte evden çalışma fikri herkese cazip gelen bir seçenek olmaya başlamıştır. Virüs azalmış olsa bile şu an hala evden çalışma fikrini uygulayan pek çok kişi bulunuyor. Peki, siz de bu kişiler arasında yer mi almak istiyorsunuz? Gelin o zaman hep birlikte düşük maliyetli evden yapılabilecek iş fikirleri neler göz atalım.

Her evde bulunan internet aracılığı ile evden çalışabileceğimiz işlere ulaşmamız daha kolay bir hal alıyor. Pek çok farklı evde çalışma fikri, hemen karşımıza çıkıyor. Bulduğumuz evden çalışma seçenekleri ilk zamanlarda belki fiyat olarak düşük bir maiyete sahip olabilir ancak zamanla işlerinizi ilerleterek bunu değiştirebilirsiniz. Aşağıda sizin için düşük maliyetli evden yapılabilecek iş fikirleri listesi hazırladık.

Bu liste içinden kendinize en uygun alanı seçebilir, bu konuda bilgi toplayabilir ve ardından işlere koyulmak için adımlar atabilirsiniz. Hadi şimdi hangi işlerin evden yapılabileceğine bakalım.

Evden Yapılabilecek İş Fikirleri

Evden Yapılabilecek…

Tümünü Oku
Sağlık

Diyette Karbonhidrat Tüketimi Yapılmalı Mı?

post-image

Beslenme uzmanları dikkate alınarak çıkarılan sonuçlarda tek tip beslenmenin pek bir yaranın olmayacağı sonucuna ulaşıyoruz. Yani sadece protein ve yağ tüketerek verilen kilolar zamanla geri alınacaktır. Peki, diyette karbonhidrat tüketimi yapmak doğru mu?

Karbonhidratlar, vücuda enerji sağlayan yegane kaynaklardır. Kesilmesi durumunda birçok zararlı durum ile karşılaşabilirsiniz. Hemen hemen her kilo vermek isteyen birey, karbonhidrat tüketimini keserek işe başlıyor. Ancak bu durum pek de olumlu sonuçlar doğurmuyor.

Karbonhidratlar, ekmekte bulunması ile ön plana çıkar ancak çoğu besin içerisinde yer alıyor aslında. Çoğu zaman karbonhidrat denildiğinde akla yüksek kalori ve kilo almaya yönelik bir besin içeriği olduğu gelir. Bununla birlikte karbonhidrat içeren besinleri araştırılarak bunların tüketimini durdurabilirsiniz.

Diyette Karbonhidrat

Karbonhidratlar Nedir? Hangi Besinlerde Daha Fazla Bulunur?

Karbonhidratların iki türü bulunur. Bunlardan biri basit karbonhidrat diğeri ise kompleks karbonhidratlardır. Kompleks karbonhidratlar, daha yavaş bir sindirim sürecine sahiptir. İyi veya kötü karbonhidrat sınıflandırma yapmakta pek doğru bir seçenek değildir. Vücudun…

Tümünü Oku