İnternetten Güvenli Alışveriş

İnternetten Güvenli Alışveriş Yapmak İçin 7 Püf Nokta

Online alışverişin kolay ve pratik olmasının yanında internetten güvenli alışveriş yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar söz konusu. Çünkü internet, alışveriş için çok kullanıldığından zararlı yazılımlara denk gelmek endişe duyulmasına neden olur. Fakat alınacak çeşitli önlemlerle güvenle online alışveriş yapmak mümkün.

Sanallaşan Hayatımızda Güvenli Alışveriş Yapmak

Günümüzde teknolojinin akıl almaz şekilde ilerlemesi ve hayatımıza girmesiyle yaşam tarzımızda değişiklikler kaçınılmaz olmuştur. İnternet üzerinden beğendiğiniz bir ürünü, bir tıkla anında satın alabiliyorsunuz. Biletler için sıra beklemek zorunda değilsiniz. Evinizde otururken dilediğiniz yemeği internetten sipariş verebiliyorsunuz. Artık markete bile gitmeye gerek kalmadı. Oturduğunuz yerden alışverişinizi yapabiliyorsunuz.

Bu devasa alışveriş trafiği içinde çok fazla e-ticaret sitesine kayıtlı olmanız, internetten güvenli alışveriş yapmak ve kişisel bilgilerinizi korumanız için püf noktalar aramanıza neden olur. Online alışveriş yaparken kişisel ve kredi kartı bilgilerinize ulaşılmasını istemiyorsanız, aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi öneririz.

  1. Güvenirliliği bilinen alışveriş sitelerinden online alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz. SSL sertifikalı alışveriş sitelerinin güvenli olduğunu unutmayınız.
  2. İlk defa alışveriş yapacağınız bir site hakkında Google üzerinden araştırma yapmalısınız.
  3. Beğendiğiniz ürünle ilgili fiyat araştırması yapıp kullanıcı yorumlarını okumalısınız.
  4. Satış sözleşmesini okumak sıkıcı da olsa, okumanızı tavsiye ediyoruz.
  5. Tüm şifrelerinizi iyi yönetmelisiniz.
  6. Sanal kart kullanarak güvenli ödeme yöntemlerinden birini kullanmış olursunuz.
  7. Ortak kullanılan bilgisayarlardan online alışveriş yapmamaya özen göstermelisiniz.

Şikâyet Sayfaları ile Müşteri Yorumları Detayına Dikkat Edin

Online alışveriş yaparken sitenin güvenilir olması çok önemli. Güvenirliliği anlamak için ilk önce web sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz. SSL sertifikalı bir alışveriş sitesinin adresinde kilit işareti olur. Ayrıca “https//” ibaresi adreste yazıyorsa bu site SSL sertifikalıdır. Adresteki kilit işaretinin üzerine tıklayarak sertifikanın geçerlilik süresini görebilirsiniz. SSL sertifikası sayesinde siteye ulaştırdığınız bilgilerin şifrelenmesi sağlanarak, internetten güvenli alışveriş yapmak mümkün hale gelir.

İlk defa alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin sosyal medya hesaplarına bakmalısınız. Ayrıca şikâyetlerin yazıldığı web sayfalarını inceleyin. Şikâyet sayfasındaki yazılan yorumların sayısı, firmanın şikâyetlere cevap verip vermediğiyle ilgili bilgiler önemli detaylardır. Müşterilerin ürünler hakkındaki yorumlarını okuyun. Ayrıca beğendiğiniz ürünü almadan önce fiyat araştırması yapmanız, aynı ürünü uygun fiyata almanızı sağlar.

Online mağazanın satış sözleşmesinde, iade koşulları ve ürünle ilgili özel maddeler yer alabilir. Bu nedenle satış sözleşmesini okuduğunuzda, alışverişle ilgili detaylı bilgilere sahip olursunuz. Böylece kandırılmışlık hissi yaşamadan güvenli şekilde alışverişinizi tamamlarsınız.

Online Alışveriş Yaparken En Güvenilir Yöntemler

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapabilmek için üyelik kaydı yapmanız gerekir. Böylece kullanıcı şifresi belirlemiş olursunuz. Bunu birçok alışveriş sitesi için yapmanız kaçınılmaz olacaktır. Şifrelerinizi oluştururken tahmin edilmeyecek şekilde olmasına dikkat edin. Ayrıca belli aralıklarla şifrelerinizi değiştirmeyi unutmayın. Bu bilgi size ait özellikte olduğu için şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın.

Alışveriş yaptığınız sitelerin 3D secure özelliğinin olmasına dikkat edin. İnternetten güvenli alışveriş yapmak için kredi ve banka kartı kullanılarak yapılan ödemelerde 3D secure bir güvenlik sistemidir. Kartlarınızdan para çekilmeden önce akıllı telefonlarınıza gelen onay şifresini girmenizi isteyen bir yöntemdir.

Sanal kart kullanmak yüksek limitli kredi kartınızı kullanmaktan daha güvenilirdir. Çünkü sanal kart kredi kartınıza bağlı olarak çalışır ama limiti sıfırdır. İhtiyacınız kadar limiti belirledikten sonra sanal kartınıza yüklersiniz.

Ortak kullanılan bilgisayarlardan online alışveriş yapmak risklidir. Çünkü ortak bilgisayarların güvenliği kontrolünüzde olmaz. Ayrıca kart bilgileriniz otomatik olarak kaydedilebilir. Herkese açık bağlantı noktaları olan bu bilgisayarlara dışarıdan ulaşılması kolaydır. İnternetten güvenli alışveriş yapmak için bankacılık işlemleri ve alışverişlerinizi şifreli internet bağlantısı üzerinden şahsi cihazlarınızla yapmanız en güvenilir yoldur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir