İnternetten Kredi Kartı ile Alışveriş

İnternetten Kredi Kartı ile Alışveriş Güvenli Mi?

Alışveriş yapmak istiyorsanız, evinizden oturarak ve kahvenizi yudumlayarak internetten kredi kartı ile alışveriş yapabilirsiniz. İnternet, elinizin altında akıllı cihazınızla tüm ihtiyaçlarınızı online alma konforunu sağlıyor. Peki, bu avantajlı ve rahat alışverişinizde kredi kartı kullanmanız ne kadar güvenli? Bu yazımızda şahsi güvenlik radarlarınızı göz önünde tutarak, online alışveriş için kredi kartı kullanmanın güvenli yollarını anlatacağız.

3D Secure Nedir?

Günümüzde online alışverişin çok yaygınlaşmasıyla 3D secure oldukça önem kazanmıştır. Bilgisayarınız üzerinden internet alışverişi yaptığınızda, kredi kartı bilgilerinizi girmektesiniz. Bunun için, 3D secure koruması olan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya özen göstermelisiniz.

3D secure online mağazalarından alışveriş yaptığınızda, kendi güvenliğinizi artırırsınız. İnternetten kredi kartı ile alışveriş ödemesini gerçekleştirmek için kart bilgilerinizin güvenliğini hedefleyen, 3D secure sayfasına yönlendirme yapılmaktadır. Böylece çıkan sayfada ödeme yapacağınız tutarı görüntüleyerek, online alışverişi onaylamak için akıllı telefonunuza gelen kodu girmeniz gerekir.

3D secure güvenliği olmayan alışveriş sitelerinden alışveriş yapma konusunda daha tedbirli davranmalısınız. Ödemenizin gerçekleşmesi için cep telefonunuza gelen kodun verilen süre içerisinde girmeniz gerekir. Bu nedenle sizden başkası ödeme gerçekleştiremez. Böylece internet alışverişlerinizi 3D secure ile yaparak kredi kartı bilgilerinizin tamamen güvende olmasını sağlayabilirsiniz.

İnternetten Kredi Kartı ile Alışveriş

 

Sanal Kart Kullanımı

Günümüzde kredi kartı yerine sanal kart kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kredi kartınız yerine sanal kart kullanarak online alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Bankalardan temin edebileceğiniz sanal kartı kullanarak, tamamen güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal kart için bankanızın internet sitesini kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde kartınızı oluşturabilirsiniz. İsterseniz bankanızı arayabilir veya bankanıza giderek sanal kart işlemlerini başlatabilirsiniz. Sanal kart oluşturma işlemini bir kez yapıyorsunuz. Ayrıca bu oluşturulan sanal kart için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Sanal kartın en güzel tarafı, bu kartın bakiyesinin sürekli sıfır olmasıdır. İhtiyacınız dışında hiçbir şekilde alışverişe müsaade etmez. Online alışveriş ödemesi yapacağınız zaman, kredi kartınızdan alışveriş tutarı kadar sanal kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz bakiye yüklendikten sonra konforlu bir şekilde alışverişinizi sanal kart bilgilerinizle yapabilirsiniz. İnternetten kredi kartı ile alışveriş yapmak yerine sanal kartı kullanmanız, daha güvenli bir alışverişe olanak sağlar. Çünkü sanal kartınız başka kişilerin eline geçse de hiçbir şekilde bu kartınızla alışveriş yapma gibi işlemler uygulayamazlar.

İnternetten Kredi Kartı ile Alışveriş

Kredi Kartı Bilgilerinizi Korsan Saldırılardan Korumak

Online alışveriş yaptığınız web sitesinin güvenli olduğuna dair bilgiyi elde etmeniz teknik açıdan kolaydır. Web sitesinin adres çubuğunun sol üst köşesinde, SSL sertifikasının olup olmadığına muhakkak dikkat etmelisiniz.

SSL sertifikasına sahip alışveriş sitelerinde kredi kartı bilgileriniz dâhil olmak üzere üyelik bilgileriniz ve tüm verileriniz şifrelenerek saklanmaktadır. Bu online web siteleri herhangi bir sebeple saldırıya uğrarsa, veri tabanları ele geçse de sizin bilgileriniz şifreli olduğu için saldırganlar tarafından ele geçirilmeyecektir.

Son olarak şunu belirtelim; internetten kredi kartı ile alışveriş yaparken kesinlikle ortak bilgisayarlardan ödeme yapmayın. İş yerinde olan veya internet kafelerdeki bilgisayarları ödeme işlemleriniz için kullanmayın. Bu bilgisayardaki bilgilerinizin başka kişiler tarafından ele geçirilmesi mümkün olabilir. Çünkü bu tür bilgisayarlara çıkar amaçlı yazılımların olduğu virüslerin bulaşması daha kolay. Bu nedenle anti virüs programı yüklü, güvenliğinden emin olduğunuz, şahsı bilgisayarlarınızdan kredi kartı ödemelerinizi gerçekleştirmeniz bilgilerinizi korumak amacıyla önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir