İyi Satıcı Nasıl Olur?

İyi Satıcı Nasıl Olur?

İyi satıcı nasıl olur? Denildiğinde bunu iki yönlü olarak düşünmek gerekiyor. Birincisi reel bir mağazanın olması ikincisi ise online pazarlama. Reel mağazacılıkta iyi satıcı olmanın ilk kuralı bulunduğunuz lokasyondur. Bazı caddeler çok hareketli olurken bazıları ara sokakta olabilir. Ya da bir AVM’nin içerisinde olabilirsiniz. Kısacası iyi satıcı nasıl olur? Sorusunun yanıtını verebilmek lokasyonunuzla yakından ilgilidir.

Türkiye’de alışverişin daha çok AVM’lere doğru kaymış olduğu günümüzde her ürünü bu mağazalarda satabilmek mümkün. İnsanlar marka ya da model takıntısı yaşadıklarında bunu bir AVM içerisinde rahatlıkla bulabiliyorlar. Tabi burada sattığınız ürüne ne kadar güvendiğiniz ve markası da çok önemlidir. Bazı markalar vardır ki kalitesini ve bilinirliğini ispat etmiş olduklarından dolayı ürünleri çok pahalı olsa bile satılıyor. Oysaki bazı bilinmeyen markaların ürünleri bilinenlere göre daha sağlam olabilir.

İnternette İyi Satıcı Olmak

İyi satıcı nasıl olur? Sorusunu dijital platformlar yani online alışveriş siteleri içinde değerlendirmek gerekiyor. Eskiden insanlar elle tutmadıkları dokunmadıkları bir ürünü satın almak istemezdi. Günümüzde ise bu kural değişmiş durumda. İnsanlar elle dokunmak yerine model ve tasarıma odaklanıyorlar. İyi bir tasarım uygun fiyatla satılıyorsa almamak için çekinmiyorlar. Tabi burada dikkat edilen en önemli husus ise satın alınan yerin güvenilir olmasıdır. İnternetten satış yapıyorsanız ve iyi bir satıcı olmak istiyorsanız önce insanların size güvenmesini sağlamak zorundasınız. Bunu reklamlarla, yorumlarla ve çok konuşuluyor olmakla yapabilirsiniz.

İnternette alışverişin en büyük avantajı uygun fiyatlı ve çeşidin çok fazla olmasıdır. Pek çok firma ürün satışını daha uygun fiyatlı olduğundan dolayı dijitale taşıyorlar. Güven kazanan her markanın ve firmanın mutlaka bir alıcısı oluyor.

İlginizi Çekebilir: Koyu Tenli Kişiler İçin Kıyafet Renkleri

Pazarlama Usulü Satış

Türkiye’de perakende markaları satış ekiplerine maalesef hak edilen önem ve değeri vermiyor. Pazarlamacılar genellikle sattıkları üründen yüzdelik oran aldığından satamadıklarında para kazanamıyor ve bu da ev geçindirmek zorunda olan birisi için çok cazip olmuyor.

Pazarlama sektörü bir günü diğerini tutmayan bir iş koludur. Bazen çok fazla satış yapabilir, ancak bazen de hiç satış yapmayabilirsiniz. Dolayısıyla buradan alacağınız paranız getiri ve götürüsü göz önünde bulundurulduğunda çok mantıklı bir seçenek olmuyor.

İyi Satıcı Nasıl Olur?
İyi Satıcı Nasıl Olur?

Şirketler pazarlama ekiplerine değer vermiş olsa ve onları kendi sektörlerinde baskı yapmadan rahat bırakmış olsa ister istemez bu sektör çok daha hareketli bir hale dönüşmüş olacaktır. Sık değişen pazarlama ekibi acemilerin işte olmasına neden olacağından bu ister istemez satış grafiğinde düşmeye neden olacaktır.

Günümüzde artık alışveriş dijital platformlara kaymış olması ister istemez pazarlama ekiplerinin de yok olmasına imkan sağlamış oldu. Çoğu firma kendi bünyesinde pazarlama ekibi oluşturmak yerine reklamlarla bu işi çözmeye çalışıyor.

Şirketler işe başlarken genellikle iddialı satış hedefleri koyarlar, ancak hedeflerini gerçekleştirebilecek insani bir sermayeye gerekli yatırımı yapmadıklarından dolayı olumsuz sonuçlarla karşılaşmaları beklenen durum olacaktır. Çoğu şirket insan kaynakları, finans gibi fonksiyonlara daha fazla önem veriyor. Oysaki satış bir şirket için en önemli aşamaların başında geliyor.

İnsanlar genellikle alıcı ve satıcı rolünde hayatlar yaşıyor. Dolayısıyla insanlar aslında farkında olmadan olsa da iyi bir satıcıdır. Yani insan ister istemez gün içerisinde çok kez ikna tekniklerini kullanıyorlar. Mesela her sabah çocuğunu okula götürürken ikna eden anneler, ya da bir şeyler almamak için çocuğunu ikna etmeye çalışan babalar. Hayatımızın her alanında ikna tekniklerine başvurmak zorunda kalıyoruz. Nasıl yapacağımızı bilmiyor olsak da aslında doğru yolu bulduğumuzda hepimiz çok güzel satıcı olabiliriz.

https://www.paravesaglik.com/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir