Kadınların İşlerinde Gelişebilmesinin 5 Yolu

Kadınların İşlerinde Gelişebilmesinin 5 Yolu

Araştırmalar, kadınların işyerinde erkeklere göre daha fazla zorlukla karşılaştığını gösteriyor. Pek çok kuruluş artık toplumsal cinsiyet eşitliği için çağrıda bulunsa da, bazı kadınlar hâlâ erkeklerle eşit fırsatlara sahip olamıyor.

Peki, kadınlar bu zorlukları nasıl aşıyor ve erkek meslektaşlarından nasıl sıyrılıyor?

İşte kadınların işlerinde gelişmesinin bazı yollar.

  1. Esneklik ve Kişisel Farkındalık

Hızlı tempolu kültürümüz göz önüne alındığında, son teslim tarihlerini karşılamak için son derece sıkı çalışmalıyız. Ancak bu hız genellikle tükenmişliğe ve strese neden olabilir. Hızlı tempolu bir ortamda zorluklar arasında gezinmek esneklik gerektirir. Özellikle rekabetin yüksek olduğu bir sektörde kadınların stresle başa çıkmasına yardımcı olan kilit bir stratejidir.

Esneklik, kendinizi toparlayabileceğiniz ve herhangi bir iş zorluğundan kurtulabileceğiniz zamandır. Kişisel farkındalık, dayanıklılık oluşturmanıza yardımcı olabilir ve işinizdeki herhangi bir aksilikten geri dönmenize olanak tanır. Gücünüzü anladığınızda ve iyileştirme alanlarını kabul ettiğinizde, buna göre uyum sağlayabilir ve gerektiğinde ekstra bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, işteki zorlukların ortasında bile olumlu kararlar almanıza yardımcı olur.

Dayanıklılığınızı test edebilecek tek şey stres değildir. Bununla birlikte, stresle başa çıkma beceriniz, zorlukların ortasında toparlanabilme yeteneğinizi gösterir. Esneklik, refahı iyileştirmede de önemlidir. Sorunlarınızı ortadan kaldıramasa da, dayanıklılık geçmişteki iş zorluklarını görmenize, hayattan zevk almanıza ve stresle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Öğrencilere Para Kazandıracak Taktikler

  1. Büyüme Zihniyeti Geliştirin

Yeteneklerimiz ve zihniyetimiz, iş performansımızı ve günlük yaşamımızı önemli ölçüde etkileyebilir. Yine de herkes kendileri hakkında düşünmeye zaman ayırmaz ve becerileri hakkında genellikle olumsuz olan varsayımlarda bulunma eğiliminde değildir. Büyüme zihniyeti geliştirmek, çok çalışarak, doğru stratejileri uygulayarak ve başkalarından rehberlik ederek becerilerinizi geliştirebileceğinize inanmak anlamına gelir. Aynı zamanda zorlukları kucaklamak ve başarısızlığı zekâsızların bir sonucu olarak değil, öğrenmek ve büyümek için bir fırsat olarak görmek anlamına gelir.

Büyüme zihniyeti geliştirmek için, başarısızlıklarınızı yansıtmak, kabul etmek ve kucaklamak için zaman ayırın. Gelişim alanlarınızı tanımak, büyüme zihniyetini geliştirmek için bir basamak taşıdır. Zayıf yönlerinizi gizli tutmak, yalnızca başarıya ulaşmanızı engeller. Büyüme zihniyeti geliştirmenin bir parçası, zorlukları kucaklamak ve onları başka türlü elde edemeyeceğiniz bir öğrenme deneyimi olarak görmektir. Yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri, sürekli bir hata yapacağınızdan korkmaktır.

Kadınların İşlerinde Gelişebilmesinin 5 Yolu
Kadınların İşlerinde Gelişebilmesinin 5 Yolu
  1. İnsanları Uzaktan Yönetme Becerilerini Geliştirin

Kadınlar, kişisel ve mesleki becerilerini geliştirmek için çevrimiçi dersler almayı düşünmelidir. İşinizi yapmak için uzmanlığa ve teknik becerilere sahip olmanız yeterli değildir. Bunlar mesleki gelişim için inanılmaz derecede önemli olsa da, insanları yönetmede iyi olmak için bir sonraki adımı atmalısınız. Bunun için tamamen farklı bir beceri seti geliştirmeniz gerekir.

Mükemmel bir yönetici olmak için doğru iletişim becerileri gereklidir ve değişim veya belirsizlik zamanlarında yardımcı olabilir. Büyük yöneticiler fikirleri net bir şekilde sunabilmeli ve başkalarına ilham verebilmelidir. Doğru iletişim ile liderler, kendilerine verilen görevlerin önemini vurgulayabilir ve kuruluşun hedeflerine ulaşmak için atılacak sonraki adımları tartışabilir.

  1. Liderlik Becerilerini Geliştirin

Kadınlar, liderlik becerilerini geliştirerek insanlara liderlik etme yeteneklerinden emin olmalıdır. Bazı kadınlar doğuştan liderdir. Ancak, herkes iyi bir lider olmak ve kariyerini ilerletmek için gereken beceri setini geliştirerek lider olabilir.

İyi bir lider disiplin uygulamalıdır. Profesyonel yaşamınızda disiplin geliştirmek, etkili bir lider olmanın ve işyerindeki diğerlerine de aynısını yapmaları için ilham vermenin anahtarlarından biridir. Liderlik becerilerinizi geliştirmenin bir başka yolu da daha fazla sorumluluk almaktır. Başa çıkabileceğinizden fazlasını almanıza gerek yok, ancak büyümek istiyorsanız sizden beklenenden fazlasını yapmalısınız.

Kadınların İşlerinde Gelişebilmesinin 5 Yolu
Kadınların İşlerinde Gelişebilmesinin 5 Yolu
  1. Mentorluk Programlarından Yararlanın

Kadınlar, başarılı olmalarına ve büyümelerine yardımcı olmanın etkili bir yolu olduğu için işyerinde mentorluk programlarından yararlanmalıdır. Mentorluk, çalışanların mesleki gelişimlerini sahiplenmelerini sağlar. Çalışanlar, kendilerini durağan hissetmek yerine, tavsiye alabilecekleri güvenilir kaynakları olan mentorları ile olan ilişkileri sayesinde gelişmeye teşvik edilecektir.

Mentorlar, şirkette daha üst düzeyde olan ve başkalarıyla paylaşabilecekleri benzersiz becerilere ve uzmanlığa sahip çalışanlardır. Mentorluk, liderlik becerilerini geliştirmenin ve çalışanları gelecekte daha yüksek rollere hazırlamanın bir yoludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir