Sakinleştirici Çaylar

Kış Aylarında Stresinizi Alacak Sakinleştirici Çaylar

Stres birçoğumuzun günlük yaşamını zor bir hale getiriyor. Bu nedenle bazen sakinleştirici takviyelere ihtiyaç duyabiliyoruz. İşte tam bu noktada kış aylarında stresinizi alacak sakinleştirici çaylar karşımıza çıkıyor. Tedavi edici etkisi nedeni ile kullanımı çok eski yıllara dayanan bu çaylar, günlük yaşamın stresini azaltmamıza yardımcı olur. Peki bu çaylar nelerdir, hangi bitki çayının nasıl bir etkisi vardır hep birlikte bunlara bakalım.

Sakinleştirici Etkisi Çaylar ve Faydaları Nelerdir?

Kış aylarında stresinizi alacak sakinleştirici çaylara hepimiz büyüklerimizin mutfaklarından biraz aşinayızdır aslında. Güzel kokuları ve iç rahatlığı veren şifaları ile birlikte sakinleştirici çaylar hangileri gelin birlikte bakalım.

Sakinleştirici Çaylar

Adaçayı

Sayısız faydası ile bilinen adaçayı ilk defa Marmara Adası’nda ortaya çıktığı için adı bu şekilde konulmuştur. Pek çok şifası bulunduğu için en çok tercih edilen çaylar arasında yer alır. En öne çıkan özelliği ise stresi azaltmasıdır. Yaşadığınız sıkıntılı süreçlerde ve stresli iş ortamlarında adaçayını düzenli bir şekilde tüketerek sakinleşebilirsiniz. Bunun yanında depresyona karşı koruyucu bir çaydır. Depresyon ve stres azaltmasının dışında sindirim sistemine, ağız ve diş eti sağlığına da olumlu etkileri bulunmaktadır.

Papatya Çayı

Sakinleştirici etkisi ile en popüler olan çaylardan biri papatya çayıdır. Papatya çayı, kaslarda meydana gelen yorgunlukların giderilmesini sağlar. Sakinleştirici ve stres azaltan etkisinin yanında ayrıca uyku problemlerinize de çare olur. Verdiği gevşeme hissi ile kaygıyı ve endişeyi de alıp götürür.

Rezene Çayı

Bağırsaklarda meydana gelen şişkinlikleri gidermesi ile bilinen bu çayın ayrıca sakinleştirici bir etkisi de bulunur. Yeterli miktarda demlenip içildiğinde birçok hastalığa faydalı gelen bir özelliği vardır. Stresli anlarınızda rezene çayı içerek sakinleşebilirsiniz.

Sakinleştirici Çaylar

Melek Otu Çayı

Özellikle yoğun tempoda çalışan kişilerin çok fazla duygu değişimi yaşadığı anlar olacaktır. İşte bu anlarda sakinleştirici çaylar demleyip içmek çok faydalı bir seçenek olarak karşımıza çıkar.

Melek otu çayı, iştahınızın düzelmesine olumlu bir etkisi olur; sakinlik verir. Gerginlik oluşan anlarda mutlaka tüketmeyi denemelisiniz.

Kantaron Çayı

Bu çayı özellikle sürekli baş ağrısı çekenler tüketmelidir. Sık yaşanan baş ağrıları için harika bir çözümdür sakinleştirici çaylar. Zihni rahatlatırken ayrıca uyku problemi ile başa çıkar. Eğer uykularınız düzensiz ve uyuyamıyorsanız mutlaka denemeniz gereken çaylar arasına kantaron çayını da eklemeyi unutmayın.

Sakinleştirici Çaylar

Melisa Çayı

Sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu epey bilinen ve popüler olan çaylar arasında yer alır melisa çayı. Özellikle doğal bir ağrı kesici etkisi yaratması ile pek çok kişi tarafından tüketilir. Sadece sakinleştirici etkisi bulunmaz bunun yanında mide rahatsızlıklarına da iyi gelir. Ateş düşürücü etkisi de çok bilinen özellikleri arasında yer alır. Kadınların regl dönemlerinde ağrılarını hafifletir.

Biberiye Çayı

Genelde yoğun iş temposu sebebiyle ya da günün verdiği stres ile baş ağrısı şikayetleri oldukça fazla görülür. Eğer sizin de böyle bir şikayetiniz varsa biberiye çayını kullanmayı deneyebilirsiniz. Çünkü biberiye çayı yararları ile gözde sakinleştirici çaylar arasında yer alır. Hem kan dolaşımını hızlandırır hem de sakin bir havaya girmenize neden olur.

Doğanın bizlere sunduğu bu şifalı çaylar arasından size en uygun olanını seçip düzenli olarak tükettiğinizde sağladığı fayları göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir