Kolajen Takviyesi

Kolajen Takviyesi

Kolajen takviyesi nedir? Neden önemlidir? Ne işe yarar? Gelin bu sorulara birlikte yanıt verelim. İnsan vücudunda bulunan protein miktarının üçte birini oluşturan kolajen, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için kemiklerde, kaslarda, ciltte, tendon ve bağlarda ana yapı taşı olarak görev görür. Kolajenin en büyük özelliklerinden biri; vücudun iç ve dış ortamlara uyum sağlaması için cilde esneklik vermesidir. Yaş arttıkça vücudun ürettiği kolajen miktarı azalışa geçer. Bu sebepten dolayı; vücut, fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmekte zorluk çeker ve yaşlılık belirtileri başlar.

Neden Kolajen Takviyesi Almalıyım?

Özellikle yaşlılarda ve sağlıksız yaşam şekline sahip olan kişilerde görülen kolajen eksikliği beraberinde çeşitli sorunları da getirir:

  1. Eklem ve kas ağrıları,
  2. Cilt kırışıklığı,
  3. Güçsüz saç telleri,
  4. Güç kaybı gibi.

İşte tam bu esnada kolajen takviyeleri önümüze çıkıyor. Vücudun zamanla eksik ürettiği kolajen miktarını arttıran bu takviyeler ile kolajen eksikliğinin önüne geçiliyor.

Kolajen Takviyesi

Vücut Neden Yeteri Kadar Kolajen Üretmez?

Özellikle yirmili yaşlardan sonra hücre yapıları zayıfladığı için vücudun kolajen üretimi düşüşe geçer. Kolajen üretiminin yeteri kadar sağlanamamasının diğer sebepleri; sigara içmek, aşırı UV ışığına maruz kalmak, hareketsiz bir yaşam sürdürmek, dengesiz ve zararlı beslenmek olarak karşımıza çıkıyor. Vücudu yeteri kadar kolajen üretimi sağlamayan insanlar ileride erken yaşlanma başta olmak üzere çeşitli sağlık problemleri yaşıyor. Bu yüzden kolajen takviyesi oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir