Teknoloji

Oyun İçin Toplama Bilgisayar Maliyeti

Toplama Bilgisayar

Oyun bilgisayarınızı kendiniz inşa etmek istiyorsanız, oyun için toplama bilgisayar maliyeti yazımız işinize yarayabilir. Toplama bilgisayar oluşturma alışkanlığı, bilgisayarlar ilk çıktığı zamanlardan beri var. İlk zamanlarda, bilgisayarın sadece bazı kısımlarını değiştirmek mümkündü. Günümüzde ise bilgisayarınızın tüm parçalarını seçebilir; kendi bilgisayarınızı sıfırdan oluşturabilirsiniz.

Toplama Oyun Bilgisayarı Bütçesinin Belirlenmesi

Bir oyun bilgisayarı inşa etmek istiyorsanız, hangi parçaları alabileceğinizi bütçeniz belirleyecektir. Bu nedenle ilk önce bütçenizi oluşturmanız gerekir. Bütçeniz sizin kılavuzunuz ve yol göstericiniz olacaktır. Ayrıca oyun bilgisayarınız için monitör, klavye-fare ikilisi, kulaklık-hoparlör gibi çevre unsurlarına ihtiyacınız varsa, bunu belirleyip bütçe ayırın.

Oyun bilgisayarınızın masaüstü olması, dizüstü oyun bilgisayarına göre çok daha avantajlı olacaktır.  Bu avantajlar aşağıda belirtilmiştir:

  • Masaüstü işlemciler, dizüstü işlemcilere göre daha yüksek performansla çalışmaktadır.
  • Masaüstü oyun bilgisayarları daha iyi soğutma özelliklerine sahiptir.
  • Ayrıca daha büyük bir monitöre sahip olmaktadırlar.
  • Oyun bilgisayarınızı sıkça taşıma durumunuz yoksa dizüstü yerine masaüstü tercih etmenizde fayda var. Çünkü hem oyun için toplama bilgisayar maliyeti açısından hem de performans yönünden akıllıca olacaktır.

Toplama Bilgisayar

Bilgisayarda Oynanacak Oyunları Belirleme

Bir masaüstü bilgisayarı inşa ederken temel amacınız oyun oynamaksa, bu bilgisayarda hangi oyunları oynayacağınız önemli bir nokta. Çünkü bilgisayarınızı toplarken oynayacağınız oyunlara göre sistem oluşturmanız, maliyet açısından sizin için avantajlı olacaktır.

Mesela, yalnız CS:GO oynayacağınız bir oyun bilgisayarı inşa edecekseniz, bu bilgisayarın CS:GO oyununu akıcı bir şekilde çalıştırması kolay olacaktır. Bu oyun için bilgisayarınızın üstün donanımsal performansa ihtiyacı yok. Çünkü CS:GO oyunu için gerekli sistem ihtiyaçları bir hayli düşük.

Bilgisayarınızı inşa etmeden önce oynamak istediğiniz oyunların sistem ihtiyaçlarını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. En düşük sistem gereksinimleri, bir oyunu düşük grafik ayarlarıyla; yani akıcı olmayan bir kare hızıyla oynamanızı sağlayacaktır. Tavsiye edilen yani recommended sistem gereksinimleri ise bir oyunun 60 FPS ve üzeri kare hızlarla oynanmasıdır. Böylece bilgisayarınızda oyunlarınızı yüksek grafik ayarlarıyla akıcı bir şekilde oynayacaksınız.

Sonuç olarak; oyun için toplama bilgisayar maliyeti için oynayacağınız oyunları belirleyip bilgisayarınızı oluşturmanız daha mantıklı olacaktır. Böylece oynayacağınız oyunların sistem gereksinimlerini inceleyerek hangi donanıma ihtiyacınız olduğunu öğrenirsiniz. İşinize yaramayacak parçalara masraf yapmamış olursunuz.

Toplama Bilgisayar

Bilgisayarın Tüm Parçalarının Uyumlu Olması

En doğru oyun bilgisayarı tercihi yapmak size bağlıdır. Oynamak istediğiniz oyunlar, elinizdeki bütçe, oyunları varsayılan ayarlarla mı yoksa en yüksek kalitede mi oynamak istediğiniz ve bilgisayarın dış tasarımı gibi faktörler satın alacağınız bilgisayarın özelliklerini belirleyecektir.

Hangi bileşenleri kullanırsanız kullanın, sistem size en iyi oyun deneyimini sağlamalıdır. Oyun için toplama bilgisayar maliyeti belirlerken, seçeceğiniz bileşenlerin yüksek uyumluluğa sahip olması gerekir. Bilgisayarınızda yavaşlama ve gecikmelerin olmaması önlenmelidir. Böylece bilgisayarınızın soğutma ihtiyacının en aza indirilmesi sağlanır.

Sistem ve donanım seçilirken bütçenize dikkat etmelisiniz. En iyi oyun deneyimlerini yaşamak için bütçeniz dâhilinde uyumlu donanımlar satın almalısınız. Donanımlardan sadece birini en yüksek seviye seçmeniz yeterli olmayacaktır. Diğer donanımların düşük seviyelerde seçilmesi doğru bir yol değil. En düşük seviyede seçtiğiniz donanım, yüksek performanslı diğer parçaları etkiler. Böylece oyun bilgisayarınızın genel sistem performansının düşmesine neden olursunuz.

Oyun için toplama bilgisayar maliyeti belirlenirken ilk seçilecek bileşen işlemci olmalıdır. İşlemcinizi seçtikten sonra işlemciyle uyumlu anakart seçimini yapmalısınız. Diğer tüm bileşenlerinizi işlemci ile anakart uyumluluğuna göre seçmelisiniz.

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Bunlarda Hoşunuza Gidebilir

Teknoloji

2022’de Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler Neler Olacak?

post-image

Son hızla gelişmeye devam eden teknoloji, her sene farklı sistemlerle karşımıza çıkıyor. Özellikle son 20 yılda teknolojik alanlarda büyük bir gelişme gösterilmiştir. Peki, 2022’de bizi bekleyen teknolojik gelişmeler neler?

Bir yıl içinde bile büyük gelişmeler gösteren birkaç sistem karşımıza çıkıyor ve bu sistemlerin 2022 yılında daha fazla gelişme göstereceği düşünülüyor. Bunlara örnek olarak Blockchain, NFT, otomasyon, akıllı şehir teknolojileri ya da yapay zekayı gösterebiliriz. 2022’de bizi bekleyen teknolojik gelişmeler neler olacak hadi bunlara hep beraber göz atalım.

 

Blockchain

Özellikle kripto paranın yaygınlaşması ile birlikte isminden çok söz edilen Blockchain (Blok zinciri), aslında sadece kripto para piyasasında değil pek çok sektörde kullanılabilir. Bloklardan oluşur ve zincir bir yapıya sahiptir. Asla değiştirilemeyen ve kırılamayan bir yapısı bulunur. Bu nedenle oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bilgiler tek bir merkeze değil farklı yerlerde ve şifreli halde korunur. Yapılan her işlem kaydedilir. Kısa zamanda özellikle kripto paraların yaygınlaşması ile önemli aşamalar kaydeden blockchain, 2022 senesinde de yine…

Tümünü Oku
Moda

Modada 2021 Sonbahar Kış Renkleri

post-image

Modaya yön veren Fransa’nın ünlü markalarının bu sezon için uygun gördüğü bazı renkler oldu. Podyumlarda ön plana çıkan bu renklerin neler olduğunu elbette tüm kadınlar merakla bekliyordu. Peki, bu modada 2021 sonbahar kış renkleri neler? Bugün bu renklere göz atacağız.

Zamansız Renkler

Modanın önde gelenleri tarafından bu sezon için belirlenen kavram ‘’zamansızlık’’ olarak karşımıza çıkar. Podyumlara çıkan renklere baktığımızda genelde bir sadelik mevcuttur ancak yüksek enerjiye sahip renklerin kullanımı da ön plandadır.

Modada Vazgeçilmez Tonlar

Kışkırtıcı etkiye sahip bir kırmızı tonu ile harika bir enerji yaratılmıştır. Bunun yanında karanlık bir hava da oluşturulmaya çalışılmıştır. Şehvet dolu bu havalı rengin dışında hem sıcaklık hissettiren hem de zengin bir hava veren koyu şeftali tonlarıdır. Özellikle deri parçalar üzerinde bu rengin seçimi bu sezon için çok uygun olacaktır. Bununla birlikte açık, yumuşak şeftali tonları ise samimi ve tatlı bir hava yaratması nedeni ile tercih edebileceğiniz renkler arasında yer alır.

Tümünü Oku
Sağlık

Kış Aylarında Stresinizi Alacak Sakinleştirici Çaylar

post-image

Stres birçoğumuzun günlük yaşamını zor bir hale getiriyor. Bu nedenle bazen sakinleştirici takviyelere ihtiyaç duyabiliyoruz. İşte tam bu noktada kış aylarında stresinizi alacak sakinleştirici çaylar karşımıza çıkıyor. Tedavi edici etkisi nedeni ile kullanımı çok eski yıllara dayanan bu çaylar, günlük yaşamın stresini azaltmamıza yardımcı olur. Peki bu çaylar nelerdir, hangi bitki çayının nasıl bir etkisi vardır hep birlikte bunlara bakalım.

Sakinleştirici Etkisi Çaylar ve Faydaları Nelerdir?

Kış aylarında stresinizi alacak sakinleştirici çaylara hepimiz büyüklerimizin mutfaklarından biraz aşinayızdır aslında. Güzel kokuları ve iç rahatlığı veren şifaları ile birlikte sakinleştirici çaylar hangileri gelin birlikte bakalım.

Sakinleştirici Çaylar

Adaçayı

Sayısız faydası ile bilinen adaçayı ilk defa Marmara Adası’nda ortaya çıktığı için adı bu şekilde konulmuştur. Pek çok şifası bulunduğu için en çok tercih edilen çaylar arasında yer alır. En öne çıkan özelliği ise stresi azaltmasıdır. Yaşadığınız sıkıntılı süreçlerde ve stresli iş ortamlarında adaçayını düzenli bir şekilde tüketerek sakinleşebilirsiniz. Bunun…

Tümünü Oku
Sağlık

Saç ekimi işlemi nedir, nasıl ve nerede yapılır?

post-image

Bu gibi sorular en sık araştırılan sorular olarak dikkat çekiyor. Saç ekim işlemi yaptırmak üzere siz de bu soruların cevaplarını araştırıyorsanız o halde artık en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Almanya’da yaşayan ve Türkiye’de saç ekimine başvurmak isteyen herkes koşulları, fiyatları ve detayları merak edebilir. Türkiye saç ekim sektörü noktasında en çok gelişim gösteren ülke olarak dikkat çekiyor. Çünkü uluslararası düzeyde saç ekiminde başarı kazanan sayısız Türk uzman doktor bulunuyor. Hatta bunlardan bazıları global ölçekli yerinde hizmet de veriyor.

Saçlarınızın yeniden doğal görünmesi ve sağlıklı bir görünüm kazanması için saç ekim yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bu yöntemler doğru doktor tarafından yapılırsa ömür boyu kalıcılık sağlıyor. Bu kalıcılığın yanı sıra hastadaki yeni saçların tamamen doğal görünmesi de destekleniyor. Saç ekim işlemleri nerede yapılır? Saç ekiminde doktor ve klinik seçimi nasıl olmalıdır? Türkiye saç ekimi fiyatları nedir? En iyi saç ekim merkezleri hangileridir? Bu ve benzeri tüm soruların yanıtlarına hemen ulaşmak üzere içeriğimizin devamını…

Tümünü Oku
Teknoloji

2022 Teknoloji Trendleri Neler Olacak?

post-image

Pandeminin dünyada yayılmasıyla birlikte dijitalleşme ve teknoloji artış gösterdi. Bireysel internet kullanımının yanında firmalar da işlerini devam ettirebilmek ve büyümeyi sağlayarak pandemiden etkilenmemek için teknoloji trendlerini yakından takip etmiştir. Peki, 2022 teknoloji trendleri neler olacak ve nasıl büyüme sağlanacak?

2021 yılının son aylarıyla birlikte 2022 yılında teknolojik anlamda bizleri nelerin beklediğini, dünyada teknolojik anlamda ne gibi değişimler meydana geleceğini merak eden kullanıcı sayısı bir hayli fazla. Gelin yeni trendleri birlikte inceleyelim.

2022 Teknoloji Trendleri

Teknolojinin her geçen yıl ileriye gitmesi ve yeniliklerin ortaya çıkmasıyla birlikte, sosyal hayatta birçok etkileri görülmektedir. Yapay zekanın giderek yaygınlaşması ve dijitalin öne çıkmasıyla birlikte teknoloji trendlerinde de değişimleri hepimiz görebiliyoruz.

Teknoloji Trendleri

1.     Yapay Zeka

2022 teknoloji trendleri ve sonrası için en önemli teknolojik gelişimlerden birisi yapay zeka. Görüntülü konuşma, asistan uygulamaları, telefonda uygulamalarında yer alan yapay zekalar, ilerleyen yıllarda varlığını daha belirgin hale getirecektir. Yapay zeka, 2022 teknoloji trendleri arasında yer…

Tümünü Oku
Girişimcilik

Evden Nasıl Çalışacağım? Evde Girişimcilik Fikirleri

post-image

Tüm dünyayı saran korona virüs ile evlere kapandığımız dönemde hepimiz elbet evde yapabileceğimiz iş arayışına yöneldik. Şu an virüs önceki kadar kötü bir durumda olmasa da bizlere evden çalışma seçeneğini daha iyi tanıttı. Siz de artık evden çalışmak istiyor ya da ek bir gelire sahip olmak istiyorsanız ilgi alanlarınızı düşünerek bu alanlar üzerinden para kazanabilirsiniz. Evde girişimcilik fikirleri neler peki?

Örneğin yaptığınız yemekler güzel midir ya da bildiğiniz başka bir dil var mı? Yetenekli olduğunuz özel bir konu veya fotoğraf ya da video çekme bilginiz var mı? Bunun gibi soruların cevaplarını düşünerek kendiniz için en uygun evde girişimcilik fikirlerine ulaşabilirsiniz.

Çok fazla seçenek bulunan evden çalışma yönteminde özellikle sizi mutlu eden ve kendinizi rahat hissedeceğiniz bir işi bulmanız önemlidir. Sevmediğimiz bir işi hiçbirimiz yapmak istemeyiz. Bu nedenle yukarıda sıraladığımız soruları kendinize sorarak net cevaplarla karşılık vermelisiniz. Bu sayede keyifli bir iş alanı yaratabilirsiniz.

Evde Girişimcilik Fikirleri

Peki, evden çalışabilmek için hangi meslek grupları…

Tümünü Oku
Girişimcilik

Düşük Sermayeli Evden Yapılabilecek İş Fikirleri

post-image

Son yıllarda özellikle korona virüs salgınının patlaması ile birlikte evden çalışma fikri herkese cazip gelen bir seçenek olmaya başlamıştır. Virüs azalmış olsa bile şu an hala evden çalışma fikrini uygulayan pek çok kişi bulunuyor. Peki, siz de bu kişiler arasında yer mi almak istiyorsunuz? Gelin o zaman hep birlikte düşük maliyetli evden yapılabilecek iş fikirleri neler göz atalım.

Her evde bulunan internet aracılığı ile evden çalışabileceğimiz işlere ulaşmamız daha kolay bir hal alıyor. Pek çok farklı evde çalışma fikri, hemen karşımıza çıkıyor. Bulduğumuz evden çalışma seçenekleri ilk zamanlarda belki fiyat olarak düşük bir maiyete sahip olabilir ancak zamanla işlerinizi ilerleterek bunu değiştirebilirsiniz. Aşağıda sizin için düşük maliyetli evden yapılabilecek iş fikirleri listesi hazırladık.

Bu liste içinden kendinize en uygun alanı seçebilir, bu konuda bilgi toplayabilir ve ardından işlere koyulmak için adımlar atabilirsiniz. Hadi şimdi hangi işlerin evden yapılabileceğine bakalım.

Evden Yapılabilecek İş Fikirleri

Evden Yapılabilecek…

Tümünü Oku
Sağlık

Diyette Karbonhidrat Tüketimi Yapılmalı Mı?

post-image

Beslenme uzmanları dikkate alınarak çıkarılan sonuçlarda tek tip beslenmenin pek bir yaranın olmayacağı sonucuna ulaşıyoruz. Yani sadece protein ve yağ tüketerek verilen kilolar zamanla geri alınacaktır. Peki, diyette karbonhidrat tüketimi yapmak doğru mu?

Karbonhidratlar, vücuda enerji sağlayan yegane kaynaklardır. Kesilmesi durumunda birçok zararlı durum ile karşılaşabilirsiniz. Hemen hemen her kilo vermek isteyen birey, karbonhidrat tüketimini keserek işe başlıyor. Ancak bu durum pek de olumlu sonuçlar doğurmuyor.

Karbonhidratlar, ekmekte bulunması ile ön plana çıkar ancak çoğu besin içerisinde yer alıyor aslında. Çoğu zaman karbonhidrat denildiğinde akla yüksek kalori ve kilo almaya yönelik bir besin içeriği olduğu gelir. Bununla birlikte karbonhidrat içeren besinleri araştırılarak bunların tüketimini durdurabilirsiniz.

Diyette Karbonhidrat

Karbonhidratlar Nedir? Hangi Besinlerde Daha Fazla Bulunur?

Karbonhidratların iki türü bulunur. Bunlardan biri basit karbonhidrat diğeri ise kompleks karbonhidratlardır. Kompleks karbonhidratlar, daha yavaş bir sindirim sürecine sahiptir. İyi veya kötü karbonhidrat sınıflandırma yapmakta pek doğru bir seçenek değildir. Vücudun…

Tümünü Oku