Toplama Bilgisayar

Oyun İçin Toplama Bilgisayar Maliyeti

Oyun bilgisayarınızı kendiniz inşa etmek istiyorsanız, oyun için toplama bilgisayar maliyeti yazımız işinize yarayabilir. Toplama bilgisayar oluşturma alışkanlığı, bilgisayarlar ilk çıktığı zamanlardan beri var. İlk zamanlarda, bilgisayarın sadece bazı kısımlarını değiştirmek mümkündü. Günümüzde ise bilgisayarınızın tüm parçalarını seçebilir; kendi bilgisayarınızı sıfırdan oluşturabilirsiniz.

Toplama Oyun Bilgisayarı Bütçesinin Belirlenmesi

Bir oyun bilgisayarı inşa etmek istiyorsanız, hangi parçaları alabileceğinizi bütçeniz belirleyecektir. Bu nedenle ilk önce bütçenizi oluşturmanız gerekir. Bütçeniz sizin kılavuzunuz ve yol göstericiniz olacaktır. Ayrıca oyun bilgisayarınız için monitör, klavye-fare ikilisi, kulaklık-hoparlör gibi çevre unsurlarına ihtiyacınız varsa, bunu belirleyip bütçe ayırın.

Oyun bilgisayarınızın masaüstü olması, dizüstü oyun bilgisayarına göre çok daha avantajlı olacaktır.  Bu avantajlar aşağıda belirtilmiştir:

  • Masaüstü işlemciler, dizüstü işlemcilere göre daha yüksek performansla çalışmaktadır.
  • Masaüstü oyun bilgisayarları daha iyi soğutma özelliklerine sahiptir.
  • Ayrıca daha büyük bir monitöre sahip olmaktadırlar.
  • Oyun bilgisayarınızı sıkça taşıma durumunuz yoksa dizüstü yerine masaüstü tercih etmenizde fayda var. Çünkü hem oyun için toplama bilgisayar maliyeti açısından hem de performans yönünden akıllıca olacaktır.

Toplama Bilgisayar

Bilgisayarda Oynanacak Oyunları Belirleme

Bir masaüstü bilgisayarı inşa ederken temel amacınız oyun oynamaksa, bu bilgisayarda hangi oyunları oynayacağınız önemli bir nokta. Çünkü bilgisayarınızı toplarken oynayacağınız oyunlara göre sistem oluşturmanız, maliyet açısından sizin için avantajlı olacaktır.

Mesela, yalnız CS:GO oynayacağınız bir oyun bilgisayarı inşa edecekseniz, bu bilgisayarın CS:GO oyununu akıcı bir şekilde çalıştırması kolay olacaktır. Bu oyun için bilgisayarınızın üstün donanımsal performansa ihtiyacı yok. Çünkü CS:GO oyunu için gerekli sistem ihtiyaçları bir hayli düşük.

Bilgisayarınızı inşa etmeden önce oynamak istediğiniz oyunların sistem ihtiyaçlarını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. En düşük sistem gereksinimleri, bir oyunu düşük grafik ayarlarıyla; yani akıcı olmayan bir kare hızıyla oynamanızı sağlayacaktır. Tavsiye edilen yani recommended sistem gereksinimleri ise bir oyunun 60 FPS ve üzeri kare hızlarla oynanmasıdır. Böylece bilgisayarınızda oyunlarınızı yüksek grafik ayarlarıyla akıcı bir şekilde oynayacaksınız.

Sonuç olarak; oyun için toplama bilgisayar maliyeti için oynayacağınız oyunları belirleyip bilgisayarınızı oluşturmanız daha mantıklı olacaktır. Böylece oynayacağınız oyunların sistem gereksinimlerini inceleyerek hangi donanıma ihtiyacınız olduğunu öğrenirsiniz. İşinize yaramayacak parçalara masraf yapmamış olursunuz.

Toplama Bilgisayar

Bilgisayarın Tüm Parçalarının Uyumlu Olması

En doğru oyun bilgisayarı tercihi yapmak size bağlıdır. Oynamak istediğiniz oyunlar, elinizdeki bütçe, oyunları varsayılan ayarlarla mı yoksa en yüksek kalitede mi oynamak istediğiniz ve bilgisayarın dış tasarımı gibi faktörler satın alacağınız bilgisayarın özelliklerini belirleyecektir.

Hangi bileşenleri kullanırsanız kullanın, sistem size en iyi oyun deneyimini sağlamalıdır. Oyun için toplama bilgisayar maliyeti belirlerken, seçeceğiniz bileşenlerin yüksek uyumluluğa sahip olması gerekir. Bilgisayarınızda yavaşlama ve gecikmelerin olmaması önlenmelidir. Böylece bilgisayarınızın soğutma ihtiyacının en aza indirilmesi sağlanır.

Sistem ve donanım seçilirken bütçenize dikkat etmelisiniz. En iyi oyun deneyimlerini yaşamak için bütçeniz dâhilinde uyumlu donanımlar satın almalısınız. Donanımlardan sadece birini en yüksek seviye seçmeniz yeterli olmayacaktır. Diğer donanımların düşük seviyelerde seçilmesi doğru bir yol değil. En düşük seviyede seçtiğiniz donanım, yüksek performanslı diğer parçaları etkiler. Böylece oyun bilgisayarınızın genel sistem performansının düşmesine neden olursunuz.

Oyun için toplama bilgisayar maliyeti belirlenirken ilk seçilecek bileşen işlemci olmalıdır. İşlemcinizi seçtikten sonra işlemciyle uyumlu anakart seçimini yapmalısınız. Diğer tüm bileşenlerinizi işlemci ile anakart uyumluluğuna göre seçmelisiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir