Oyuncu Koltuğu Nasıl Seçilmelidir?

Oyuncu Koltuğu Nasıl Seçilmelidir?

Oyuncu, bilgisayar üzerinden herhangi bir oyunu oynayarak para kazanan veya bunu alışkanlık haline getiren profesyonel kişilerdir. Her ne kadar oyuncu denildiğinde akla oyun oynayan herkes geliyor olsa da aslında bu profesyonel bir iştir, çünkü oyunun karşısında saatlerinizi geçirmeniz gerekir.

Bir oyunun başında ekrana sürekli bakarak saatlerinizi geçirmek herkesin yapabileceği ya da her ortamda yapılabilecek bir şey değildir. Bunun için önce sisteminizin hazır olması ve daha sonrasında oturduğunuz yerden baktığınız ekrana kadar herşeyi en ince ayrıntısına kadar ayarlamalısınız.

Biz bu makalemizde oyuncu koltuğu nasıl seçilmelidir? Sorusunu gerçek anlamda bir koltuğa ihtiyacı olan herkes için paylaşalım istedik. Eğer sizin amacınız bilgisayara bir süre oturup oyun oynayıp kalkmak ise ya da film izlemekse o zaman bu şekilde profesyonel bir koltuğa ihtiyacınız olmayacaktır. Tabi benim param var rahat ve konforlu bir koltukta oturmak istiyorum diyorsanız o zaman seçim sizindir.

Sözü daha fazla uzatmadan oyuncu koltuğu nasıl seçilmelidir? Sorusunun yanıtını vermeye başlayabiliriz.

Oyuncu Koltuğu Nasıl Olmalı?

Oyuncu koltuğu alırken öncelikli olarak aşağıda bahsedeceğimiz  bu 9 maddeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi ya da birkaç tanesinin olmaması demek belki oyuncu koltuğu sahibi olmanızı sağlayabilir, ancak bir koltuktan beklediğiniz konforu almamanızı sağlayacaktır.

  1. Ergonomi
  2. Bel ve baş desteği
  3. Geri yatabilen sırt
  4. Amortisör sistemi
  5. Dayanıklı ayak ve tekerlekler
  6. Ayarlanabilir ve yumuşak kolçaklar
  7. Sünger kalitesi
  8. Kullanılan deri veya kumaş kalitesi
  9. Görsellik

Yukarıda 9 madde sıraladık ve bu 9 maddeyi göz önünde bulundururken önce sizin vücut yapınız hesaba katılması gerekiyor. Çünkü bazı insanlar zayıf bazıları daha kilolu olabiliyor. Bunun için bahsetmiş olduğumuz bu koltuklarda bir standart olsa da yine de kendinize en uygunu bulmada kolaylık sağlarsınız.

Oyuncu Koltuğu Nasıl Seçilmelidir?
Oyuncu Koltuğu Nasıl Seçilmelidir?

Şimdi isterseniz bu bahsettiğimiz maddelerin açılımlarının neler olduğuna bir göz atalım.

Ergonomi:

İşte yukarıda bahsetmiş olduğumuz ergonomi yani vücut ölçüleri bu noktada çok önemlidir. Koltuğun sırt yüksekliğinin ayarlanabiliyor olması herkesin kullanabileceği anlamına gelecektir. Bu da zayıf olsanız da kilolu olsanız da aldığınız koltukta rahat edeceğiniz anlamına gelecektir.

Bel ve Baş Desteği

Bilgisayar başında oyun oynarken en çok şikayet edeceğiniz konu başınızın ve belinizin ağrımasıdır. Oyunun heyecanıyla belki belinizin tutulduğunu anlamayacaksınız ama yenilip ayağa kalktığınızda bunu bariz fark edeceksiniz. Baş ve bel desteği olan koltuklarda bu özellik düşünülmüş olduğundan dolayı koltukta saatlerce otursanız da ağrı hissetmezsiniz.

Geriye Yatabilen Sırt:

Oturma pozisyonu çok önemli, ancak koltuğun istediğiniz yere doğru yatması da size konfor katacaktır. Sürekli dik durmaktan sıkıldığınızda şöyle koltuğunuzu yatırıp ayaklarınızı masanın altına uzatarak da oynamaya devam edebilirsiniz. Hatta koltukta uyurken bile rahatsız olmazsınız.

İlginizi Çekebilir: Sırttaki Ağrı Neden Olur, Ağrıya Ne İyi Gelir?

Amortisör Sistemi:

Bu sistem koltuğun teknik açıdan önemli olmasını sağlar. Çünkü oturup kalkarken sert bir zemine oturduğunuzu hissetmek bir süre sonrasında rahatsızlık verebilir.

Ayak ve Tekerlekler:

Oyuncu koltuğunun kaliteli olması da gerekiyor. Sağlam ayak ve tekerleklere sahip olduğunda satın aldığınız koltuğu çok uzun yıllar boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Hani kalkışlarda tekerlekler devreye girerek sizin zorlanmanızı engeller.

Ayarlanabilir ve Yumuşak Kolçaklar:

Kolçaklar oyun oynarken kolunuzu dayayabilmeniz açısından çok önemlidir.

Oyuncu Koltuğu Nasıl Seçilmelidir?
Oyuncu Koltuğu Nasıl Seçilmelidir?

Sünger Kalitesi:

Uzun süre üzerinde oturacağınız sünger kalitesiz malzemeden yapılmışsa bir süre sonrasında kendini bırakmaya ve sizin konforunuzu bozmaya başlayacaktır.

Görsellik:

Oyuncular için görsellik çok önemli. Malum oyuncu koltukları fiyat itibariyle de pahalı bu nedenle aldığınız koltuğun parasına değdiğini hissetmek görsel olarak çok önemlidir.

Oyuncu Koltuğu Fiyatları

Oyuncu koltukları fiyatları özelliklerine, kalitesine ve markasına göre değişir. Genel olarak baktığımızda ise 4 bin ile 8,500 TL arasında değişkenlik gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir