Sıfırdan İş Kurmak 2022

Sıfırdan iş kurmak aslında hayal değildir. Kaliteli ve doğru adımlarla sıfırdan iş kurabilmek mümkündür. Eğer hiçbir sermayeniz yoksa ve getirisi olan bir iş modeli araştırıyorsanız o halde en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Sıfır sermaye ile iş kurmak istiyorum diyenlere özel tavsiyeler hazırladık. İçeriğimizin devamından bu tavsiyeleri ve ayrıntılarını incelemeye başlayabilirsiniz.

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak

Sıfırdan iş kurmak isteyenler için birden fazla alternatif iş modeli bulunuyor. Özellikle de internet kullanımının artış gösterdiği günümüzde para kazanmak artık eskisi kazar zor değil! İnternet üzerinden e-ticaret ve benzeri işler yaparak kendi işinizi kurabilirsiniz. Ancak bu alanlara ilginiz yoksa da oldukça az sermaye ile yapabileceğiniz şu işlere göz atabilirsiniz;

1.      Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı

Kendi işini kurmak isteyen ancak sermayesi az olan biriyseniz doğum ve bebek fotoğrafçılığı yapmak sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Günümüzde özellikle de sosyal medya kullanım oranının artmasının etkisiyle bebek ve doğum fotoğrafçılığı ön plana çıkan sermayesiz işler arasında yer alıyor. Neredeyse yeni doğan bebekler için fotoğraf çekimi yaptırmayan kalmadı demek mümkündür.

Kendinize tanıtım yapabileceğiniz bir Instagram hesabı açmak ve fotoğraf makinesi almak dışında yapmanız gereken hiçbir şey bulunmuyor. Bu adımlardan sonra sektörde yer alan örnek fotoğrafları inceleyerek işin inceliklerini kavrayabilirsiniz. Bu işi yapmanın en iyi yanı para kazanmanın yanı sıra oldukça eğlenceli olmasıdır.

2.      Yeşil Temizlik Hizmeti Yapmak

Yeşil temizlik hizmeti de son zamanların en karlı iş modellerinden biri olarak dikkat çekiyor. Eğer bu işi yapabilirim diyorsanız ilk olarak işin detaylarını araştırmanız gerekiyor. Pek çok kişi tarafından bilinmeyen yeşil temizlik hizmeti temizlik şirketlerince sunulan bir iş fırsatıdır.

sifirdan-is-kurmak

Temizlik şirketleri ile görüşme sağlayarak yeşil temizlik ekibi olarak çalışmak istediğinizi ifade edebilirsiniz. Hem karşı hem de doğaya faydalı olan bu iş modeli özellikle de yurt dışında sıklıkla tercih ediliyor. Sıfırdan iş kurmak için bu seçeneği değerlendirmenizi öneriyoruz.

3.      Danışmanlık Hizmeti Vermek

Artık neredeyse her sektörde danışmanlık hizmeti alanı bulunuyor. Günümüzde en karlı işlerden birinin danışmanlık hizmeti vermek olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Sıfır maliyetle iş kurmak istiyorsanız siz de bu kazançlı iş modelini tercih edebilirsiniz. Oldukça cüzi bir sermaye yatırarak online danışmanlık hizmeti vermekle başlayabilirsiniz.

danismanlik-hizmeti-vermek

Ancak öncelikle hangi alanda danışmanlık hizmeti vereceğinize karar vermeniz gerekiyor. Sektör seçtikten sonra bu alanda hizmet veren rakipleri ve çalışmalarını mutlaka incelemeniz gerekir. Kısa bir ön araştırma neticesinde kendi ofisinizi kurarak ilk adımı atabilirsiniz.

4.      Takı Satmak

Takı satmak da son dönemin en çok kar bırakan işleri arasında yer alıyor. Takıları ister kendiniz tasarlayın ister toptan alıp online perakende şekilde satışa sunun. Her ikisinde de karlılık oranı oldukça yüksektir. Oldukça cüzi bir rakam yatırıp toptan takı aldıktan sonra güzelce ürün resimlerini çekin. Çektiğiniz ürün resimlerini açacağınız Instagram hesabında yayınlayarak satmaya başlayın.

taki-satmak

5.      Freelance Hizmetler Vermek

Günümüzde internet kullanımının artışı evden çalışma iş modellerinin gelişimine büyük oranda katkı sağlıyor. Evinizden, oturduğunuz yerden freelance hizmetler sunarak da para kazanabilirsiniz.

Makale yazarlığı yapmak, blog açmak, Instagram üzerinden satış yapmak gibi sayısız seçenek freelance iş modelleri arasında yer alıyor. Sizin ilgi alanınıza hitap eden freelance işi bularak sermayesiz kendini işinizi kurmak üzere adım atabilirsiniz.

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum

Sıfırdan iş kurmak, kendi işimi kurmak istiyorum diyenler için tavsiye edebileceğiniz en iyi alternatifler yukarıda yer verdiğimiz iş modellerdir. İş kuracaklara tavsiye ettiğimiz bu sektörlerin hepsinde ciddi kar marjları mevcuttur. Ancak her işte olduğu gibi bu seçeneklerde de başarılı olmak için ön araştırma yapmanız gerekiyor. Ön araştırmanın hemen akabinde ise sabırla işinizi büyütmeye yönelik çalışmalara devam etmeniz fayda sağlayacaktır.

Genel olarak sermayesiz iş modellerinin neredeyse tamamı evden, internet ortamında yürütülebiliyor. Bu nedenle sosyal medya da kendinizi geliştirmeniz de bu tarz iş modellerinde başarıyı yakalamak adına size yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir