Sırttaki Ağrı Neden Olur, Ağrıya Ne İyi Gelir?

Sırttaki Ağrı Neden Olur, Ağrıya Ne İyi Gelir?

Sırt ağrısı günlük yaşam içinde herkesin hayatını etkileyen bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Her yaşta meydana gelebilecek bu durumun altta yatan birden fazla nedeni vardır. Bu makalemizde ise sırt ağrısı neden olur, sırt ağrısına ne iyi gelir? Açıklık getirmeye çalıştık.

Sırt ağrısı en çok masa başında çalışan kişilerde kendini gösterir. Sırt bölümündeki kaslara otururken fazla yük binmesi ve duruş bozukluğu ağrıların tetiklenmesine neden olur. Eğer sırt bölümündeki ağrılar sıkça devam ediyor ve şiddetini artırıyorsa bu durumda zaman kaybetmeden doktora başvurmakta fayda vardır.

Sırt Ağrısı Ne Zaman Ciddiye Alınmalı?

Sırt ağrılarında 6 aylık dönem çok önemlidir. Eğer ağrı 6 ay boyunca geçmiyorsa bu durumda doktora gidilmesi gerekir. Sırttaki ağrının nedeni tespit edilirken doktor, kan tahlili, tomografi, ultrason ve MR gibi teşhis yöntemlerine başvuracaktır. Doktor ağrıların giderilmesi için öncelikli olarak kas gevşetici ve ağrı kesici tedavisi uygulayacaktır.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt ağrısı bazen normal bir süreçte ilerlerken bazen de kişinin yaşam konforunda ciddi düşüşe neden olabilir. Sırt ağrıları kronik ve akut olarak ikiye ayrılır. Aniden ortaya çıkan ağrılar genellikle akut ağrılardır ve 1 ila 6 hafta arasında yok olurlar. 6 haftadan daha uzun sürenler ise kronik ağrı olarak tanımlanır ve bu tür hastalarda ağrı 1 içerisinde gerilemeye başlar. Bu dönemde sırt ağrısının altında yatan nedenlerin tespit edilmesi gerekir. Aksi takdirde yaşam kalitesini aşağı doğru çekmeye başlayacaktır.

Sırt ağrısının tedavi sürecinde aşağıda bahsedeceğimiz öneriler işe yarayacaktır.

Sırttaki Ağrı Neden Olur, Ağrıya Ne İyi Gelir?
Sırttaki Ağrı Neden Olur, Ağrıya Ne İyi Gelir?

Spor Yapmak

Spor düzenli olarak yapıldığında yalnız sırta değil vücudun bütününe fayda sağlar. Karın ve sırt kaslarının güçlenmesi için yapılan spor hareketleri sayesinde kişinin yaşam kalitesi de yukarı doğru çıkmaya başlayacaktır. Vücudun tüm ağırlığının eşit şekilde dağılması ise sırttaki ağrıların daha kısa sürede geçmesine neden olacaktır.

Ağır Yük Kaldırmamak

Bilinçsiz şekilde yapılan ağır kaldırmalar, ani ve ters hareketler sırtta ağrı oluşmasına neden olabilir. Gün içinde farklı yüklere maruz kalınması normal olsa da omurgaya zarar verebilir. Bu nedenle taşıdığınız yük konusunda dikkatli hareket etmeniz çok önemlidir. Günlük yaşam içerisinde ciddi yük kaldırmak zorunda kalabilir, böyle bir durumda mantıklı ve bilinçli hareket edilmesi önemlidir.

Kilo Kontrolü

Aşırı kilolu olmak vücuttaki birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Buna sırttaki ağrıda dahildir. Aşırı kilo nedeniyle omurgaya fazla yük binmesi bu ağrıların artmasına neden olacaktır. Böyle bir durumda ağrının giderilmesi veya azaltılması için kilo kontrolünü sağlamak çok önemlidir.  Kilo verme sürecinde sırt ağrılarının azaltılması için spor yapmak, yürümekte ideal çözüm olacaktır.

Masaj Yaptırmak

Masaj insan vücudunun rahatlayabilmesi için gereklidir. Ancak masaj mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Bilinçsizce yapılan masa sırt ağrılarının daha fazlalaşmasına neden olacaktır. Bölgesel masaj sayesinde vücuttaki kan dolaşımı daha hızlanacağından dolayı sırt ağrıları geçecektir. Kronik sırt ağrılarında ise özel masaj tekniklerinin uygulanması gerekir.

Soğuk Kompres

Soğuk ağrının hafifletilmesi açısından oldukça etkilidir. Sırt ağrısı halinde buz küpleriyle soğuk uygulama yapılabilir. Bu sayede geçici olsa da sırttaki ağrılar giderilmiş olacaktır. Bu uygulama esnasında buz küplerinin bir beze sarılı olarak sırtta 10-15 dakika bekletilmesi yeterli olacaktır.

Oturuş Pozisyonu

Duruş pozisyonu herkes için önemlidir. Bu nedenle özellikle uzun süreli oturmada dik durmak gerekir. Dik oturmak sırt kaslarının doğru çalışmasına neden olacaktır. Dik oturmak kadar yatarken de doğru uyku çok önemlidir. Uyku kalitesinin arttırılması için doğru yatak seçilmesi gerekir.

Cerrahi Operasyon

Sırt ağrısı bazı durumda çok ileri derecede olabilir ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumların hiçbiri fayda sağlamayacaktır. Geçmeyen sırt ağrıları daha ciddi problemlere neden olabileceğinden bazı durumda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale günümüzde oldukça başarılı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Bunun için bel fıtığı, skolyoz, omurga gibi hastalıkların tedavisinde yapılan cerrahi işlemlerde başarı oranı çok yüksektir.

Sırtta meydana gelen ağrılar erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Nedeni ise kadınların kemik erimesi, menopoz gibi durumları yaşıyor olmasından kaynaklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir