Saç Ekimi

Saç ekimi işlemi nedir, nasıl ve nerede yapılır?

Bu gibi sorular en sık araştırılan sorular olarak dikkat çekiyor. Saç ekim işlemi yaptırmak üzere siz de bu soruların cevaplarını araştırıyorsanız o halde artık en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Almanya’da yaşayan ve Türkiye’de saç ekimine başvurmak isteyen herkes koşulları, fiyatları ve detayları merak edebilir. Türkiye saç ekim sektörü noktasında en çok gelişim gösteren ülke olarak dikkat çekiyor. Çünkü uluslararası düzeyde saç ekiminde başarı kazanan sayısız Türk uzman doktor bulunuyor. Hatta bunlardan bazıları global ölçekli yerinde hizmet de veriyor.

Saçlarınızın yeniden doğal görünmesi ve sağlıklı bir görünüm kazanması için saç ekim yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bu yöntemler doğru doktor tarafından yapılırsa ömür boyu kalıcılık sağlıyor. Bu kalıcılığın yanı sıra hastadaki yeni saçların tamamen doğal görünmesi de destekleniyor. Saç ekim işlemleri nerede yapılır? Saç ekiminde doktor ve klinik seçimi nasıl olmalıdır? Türkiye saç ekimi fiyatları nedir? En iyi saç ekim merkezleri hangileridir? Bu ve benzeri tüm soruların yanıtlarına hemen ulaşmak üzere içeriğimizin devamını incelemeniz yeterli olacaktır.

 

Saç Ekimi
Saç Ekimi nedir, Türkiye’de nerede ve nasıl yapılır?

Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Saç ekimi hakkında detayları vermeden önce kısaca ne olduğunu tanımlamak gerekiyor.   En yalın tanımıyla saç ekimleri ya da saç nakli plastik cerrahi alanında yer alan bir uygulamadır. Saçlarını genetik ya da çevresel faktörlere bağlı olarak kaybeden ve yeniden gürleşip sağlıklı hale gelmesini isteyen kadın-erkek herkesin sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Bu uygulamada saç bölgesi için kökler yine kendi kıl köklerinizden alınır. Vücudunuzda yer alan diğer kıl bölgelerinden alınan kökler saç derinize yerleştirilerek yeniden saçlarınızın köklenmesi ve çıkması hedefleniyor.

Saç ekimi sonuçları uygulamanın kalitesi ve yöntemine göre değişkenlik gösteriyor. Bunun yanı sıra hizmet alacağınız merkezin ve doktorun sektördeki yeterliliği de belirleyici bir faktördür. Eğer saçlarınızın yeniden çıkması için saç ekim yöntemini tercih edecekseniz kesinlikle doğru doktor, yöntem ve saç ekim merkezi seçimi yapmanız gerekiyor. Peki, bu tercih neye göre yapılmalıdır?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi nasıl yapılır sorusu aklınıza takılmış olabilir. Hatta pek çok kişi saç ekimi yaptırmadan önce ağrılı olur mu diye çokça tedirgin oluyor. Bu uygulamanın yöntemleri farklı olduğu için uygulama biçimleri de farklılık gösteriyor. İlk adımda doğru bir doktor seçimi yapmanız gerekiyor. Doktorunuzu seçip saç ekim operasyonuna gittiğiniz zaman sizi bekleyen süreç kısaca şu şekilde olacaktır;

 • Uzman bir saç ekim merkezinde öncelikle hastaya tahlil uygulanır. Bu tahlil ve saç analizlerinin amacı saç köklerinin alınacağı bölgeyi seçmek ve miktarını belirlemektir.
 • Saçlarınızın tamamı ya da bir bölümünde dökülme olabilir. Doktor ekimin yapılacağı bölgeyi saptar. Vücudunuzun hangi bölgesinden saç kökleri alacağına analizler neticesinde karar verir. Genelde doktor tarafından göğüs bölgesi, genital bölge veyahut da bacak ve kol kısımlarından kök alınması uygun görülür.
 • Saç ekimi operasyonu plastik cerrah doktorları tarafından gerçekleştirilir. Doktor tarafından saç ekiminin yapılacağı bölgeye çizim yapılır.
 • Ardından uygulamadan hemen önce hastanın durumuna göre lokal veya sedasyon anestezi uygulanır. Böylece hastanın uygulama boyunca sıfır ağrı hissetmesi hedeflenir.

Uygulamanın genel olarak işleyişi bu şekildedir. Anestezi uygulandığı için süreç tamamen ağrısız seyreder.

 

Saç Ekimi
Saç Ekimi nasıl yapılır?

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

İçeriğimizin başında da ifade ettiğimiz üzere saç ekimi yöntemleri oldukça fazladır. Ancak global anlamda bakıldığında bazı saç ekimi yöntemlerinin daha fazla ön plana çıkıp kullanıldığı görülüyor. Bu saç ekim yöntemleri ve detayları ise şu şekildedir;

1.     Saç Ekimi FUT Yöntemi

Saç ekimi uygulamasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri FUT yöntemi olarak dikkat çekiyor. Ancak 2000’li yılların başına kadar sıkça tercih ediliyordu. Çünkü 2000’li yıllardan sonra teknoloji ve tıbbın gelişimiyle beraber daha kolay ve kesin sonuç veren yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemde ekilecek saç kökleri iki kulağın arkasında yer alan bölgeden ve enseden kesi açılarak alınır. İşlemden sonra açılan kesilere dikiş atılarak kapatılır.

Belirtilen bölgelerden kesi açılıp alınan saç kökleri uygulanacak bölgeye nakledilir. Bu yöntem ne yazık ki dikiş izlerinin kalmasını sağlıyor. Ayrıca yeni geliştirilen saç ekim yöntemlerine göre iyileşme süreci de daha fazla uzun sürüyor. Bu nedenle artık hasta ve doktorlar tarafından çok da fazla tercih edilmediğini söylemek yanlış olmayacaktır.

2.     Saç Ekiminde FUE Yöntemi

Artık dünya genelinde saç ekimi dendiği anda akla ilk gelen yöntemlerden biri FUE yöntemi olarak dikkat çekiyor. Hatta neredeyse sektörde son on beş yıldır ilk ve sık tercih edilen yöntem olduğunu bile söylemek mümkündür. Çünkü işlem neticesi ve uygulama biçimi açısından oldukça cezbediyor. Bu yöntemde ekilecek saç kökleri hastanın ense bölgesinden birer birer alınıyor. Belirtilen saç kökleri profesyonel mikromotor ya da manuel punch cihazları ile çıkarılır. Çıkarılan bu kökler tamamen soğuk ortamda muhafaza edilir. Ayrıca özel bir solüsyon içerisinde bekletilir. Böylece köklerin sağlıklı kalması hedefleniyor.

Alınan bu sağlıklı kökler ekim yapılacak bölgeye yine birer birer yerleştirilir. İşlem oldukça hassas ve uzun sürelidir. Ancak kalıcılık ve etki açısından hastaları bir hayli memnun eden bir yöntemdir. Operasyon bittikten sonra köklerin alındığı ve ekildiği bölgelerde hiçbir iz kalmaz. Zaten pek çok hasta bu nedenle FUE yöntemini tercih ediyor. Ayrıca diğer yöntemlere oranla iyileşme süreci çok daha hızlıdır.

3.     Manuel Punch Saç Ekimi Yöntemi

Manuel punch saç ekimi yöntemi için FUE tekniğinin bir alt yöntemi demek mümkündür. Manuel punch uygulamanın ismi iken aynı zamanda uygulamada saç köklerinin toplanmasında kullanılan alete verilen isimdir. Alet adından da anlayacağınız üzere manuel’dir. Yani elektrik aksamı ile çalışmaz. Ancak artık bu yöntem eskisi kadar sık tercih edilmiyor.

Özellikle de FUE yönteminin yaygınlaşmasından sonra tercih edilme oranının bir hayli düştüğü görülüyor. Manuel punch cihazı ile uygun görülen bölgeden kökler toplanarak direk uygulanacağı bölgeye nakledilir. Bu yöntemde de anestezi uygulandığı için hasta ağrı hissetmez.

4.     DHI Saç Ekimi Yöntemi

DHI kısa adıyla anılan Direct Hair Transplant da saç ekimi yöntemlerinden biridir. Bu yöntem direkt olarak saç ekimi anlamına gelir. Tek başına uygulanan bir yöntem değildir. Genelde uzmanlar tarafından FUE tekniği ile birlikte kullanılıyor. Yani süreç şu şekilde ilerliyor; FUE yöntemi ile hastanın saç kökleri toplanıyor DHI yöntemi kullanılarak toplanan saç kökleri uygulanıyor.

DHI yönteminin FUE’den en temel farkı ise özel bir kalem ile hem kanalın açılabilmesini hem de köklerin toplanmasını sağlamasıdır. Bu nedenle en sık tercih edilen saç ekim yöntemi olarak da dikkat çekiyor.

5.     Robotik Saç Ekimi Yöntemi

En son çıkan saç ekim yöntemlerinden bir diğeri ise robotik saç ekimi yöntemidir. Henüz geliştirilmiş olan bu yöntem dönemin en sık kullanılan tekniği olarak dikkat çekiyor. Bu yöntem diğerlerinden oldukça farklıdır. Çünkü hem saç köklerinin toplanması hem de ilgili bölgeye yerleştirilmesi tamamen bilgisayar aracılığı ile yapılıyor. Dünya çapında FUE yöntemi gibi büyük bir yankı uyandırmıştır. Temelde FUE yöntemi ile benzer adımların takip edildiği bu yöntemde ki tek fark hassas çalışan kollara sahip bir bilgisayar ile uygulama yapılmasıdır.

6.     Hiperbarik Saç Ekimi Yöntemi

Bir diğer saç ekimi yöntemi ise hiperbarik yöntemidir. Bu yöntem iyileşme hızının daha da artması için sıkça kullanılıyor. Yöntem boyunca tamamen oksijenden faydalanılıyor. Bildiğiniz üzere oksijenin yaraları iyileştirme noktasında büyük bir etkisi bulunuyor. Kullanılan oksijen hastada köklerin alınması için açılan kanalların daha seri şekilde iyileşmesini destekliyor. Ancak bu yöntem saç ekimi işlemleri sırasında kullanılmaz. Hastanın yara izlerinin hızlı iyileşmesi adına işlemden sonra kullanılır.

Saç Ekimi Yöntemleri
Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye’de En İyi Saç Ekimi Merkezleri

Türkiye saç ekimi sektörünün en hızlı geliştiği ülkelerden biridir. Hatta dünya çapında bilinen en iyi saç ekim doktorları ve merkezleri Türkiye’de yer alıyor. Bu nedenle dünyanın her noktasından saç ektirmek isteyen kişiler ülke tercihini Türkiye’den yana kullanılıyor. Saç ekimleri noktasında isim yapan ve uzmanlığını ispatlayan birden fazla doktor ve saç ekim merkezi alternatifi mevcuttur. En sık tercih edilen merkezleri ve bilgilerini sizler için araştırdık. Türkiye’de en iyi saç ekimi merkezleri şunlardır;

1.     Este Favor Saç Ekimi Merkezi

Este Favor Türkiye’de hizmet veren en iyi saç ekim merkezlerinden biridir. Pek çok yerli yabancı kişinin saç ekimlerinde tercih ettiği adres olarak dikkat çekiyor. Yasal hizmet veren Este Favor plastik cerrah doktorları da alanında oldukça uzmandır. Ayrıca uyguladıkları saç ekim işlemlerinin sonuçları açısından değerlendirildiğinde başarı kaydettikleri görülüyor.

Este Favor hakkında yapılan kullanıcı yorumlarına bakıldığında neredeyse %100 memnuniyet olduğunu kolayca görebilirsiniz. Bu merkez tüm saç ekim yöntemleri kullanılıyor. Hangi yöntemin kullanılacağına ise analizlerden sonra uzman doktor tarafından karar veriliyor.

 • Adresi: İstanbul-Türkiye
 • İletişim Bilgileri: 0 542 120 20 30
 • Fiyat Aralığı:7.000 TL-14.000 TL
 • Web sitesi: https://estefavor.com

 

2.     Asmed Saç Merkezi

Türkiye’de hizmet veren bir diğer saç ekimi merkezi ise Asmed olarak dikkat çekiyor. Yine Türkiye’nin en iyi ve memnuniyet neticesinde başarı kaydeden merkezlerinden biri olduğunu söylemek mümkündür. Asmed saç ekimi merkezinden alanında uzmanlığı ve başarısı ile ünlenen Dr. Koray Erdoğan işlem yapmaktadır. Dünyanın en iyi yöntemlerini kullanan Dr. Koray Erdoğan kendi ekibiyle sadece Türkiye’de değil aynı zamanda yurtdışında da hizmet veriyor. Randevuları ise oldukça yoğundur. Bu nedenle aylar öncesinden randevu talebinizi oluşturmanız gerekiyor.

 • Adresi: İstanbul-Türkiye
 • İletişim Bilgileri:0216 464 11 11
 • Fiyat Aralığı: 4.500 Euro-11.000 Euro
 • Web sitesi: asmed.com.tr

 

 

3.     AHD Saç Ekimi Merkezi

Dünya genelinde ünlenen ve adından söz ettirmeyi başaran bir diğer Türkiye saç ekim merkezi ise AHD olarak yansıyor. AHD saç ekim merkezinin hem sahibi hem de doktoru saç ekim alanında uluslararası başarıya sahip olan Dr. Hakan Doğanay’dır.  Sektörde 15 yıldan fazla bir süredir yer alan AHD Türkiye ve yurtdışından gelen tüm hastalara saç ekim işlemi uygulayarak %100 başarılı sonuçlar elde ediyor. Ancak bu saç ekim merkezinde sadece son dönemde popülerliği artan DHI yöntemi kullanılıyor.

 • Adresi: Antalya-Türkiye
 • İletişim Bilgileri: 0532 313 41 98
 • Fiyat Aralığı: İşlem türüne göre değişkenlik gösteriyor.
 • Web sitesi: drhakandoganay.com

4.     Now Hair Time Saç Ekim Merkezi

Yurtdışı hastalarının en sık tercih ettiği saç ekim merkezleri arasında Now Hair Time yer alıyor. Türk hastalarından daha çok yurtdışındaki hastaların ziyaret ettiği bu saç ekimi merkezinin başarısı uluslararası çapta bilinmektedir. Bu merkez sadece profesyonel FUE yöntemi kullanılıyor. Ayrıca fiyatlandırması da diğer rakiplerinden çok daha farklıdır. Normalde saç ekimi merkezleri greft sayısına ve yönteme göre belirlerken Now Hair Time ise greft sayısı fark etmeksizin sabit fiyat politikası uyguluyor.

 • Adresi: İstanbul-Türkiye
 • İletişim Bilgileri: 0533 407 36 45
 • Fiyat Aralığı:9.000 TL-10.000 TL
 • Web sitesi: https://nowhairtime.com

 

 1. Muttalip Keser Saç Ekimi Merkezi

Türkiye’nin en güvenilir ve kaliteli saç ekim merkezlerinden biri ise Muttalip Keser saç ekim merkezidir. Saç ekimi noktasında tecrübeli ekibi ve profesyonel çalışmaları ile uluslararası üne sahip olmuştur. Klinikte genelde FUE yöntemi tercih ediliyor. Ayrıca başvuran hastaların yorumlarına bakıldığı zaman sonuçlardan çok memnun olunduğu görülüyor. Almanya dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerinden pek çok hastanın başvurduğu ilke adresler arasında yer alıyor.

 • Adresi: Ankara- Türkiye
 • İletişim Bilgileri: 0505 467 08 42
 • Fiyat Aralığı: İşleme göre farklılık gösteriyor.
 • Web sitesi: drkeser.com

 

 

6.     Cosmedica Saç Ekimi Merkezi

Cosmedica saç ekimi merkezi de özellikle kellik durumlarında yoğun bir şekilde başvurulan adresler arasında yer alıyor. Klinikte doktor olarak Levent Acar hizmet veriyor. Türkiye’nin en iyi uzman saç ekim doktorları arasında yer alıyor. Ayrıca uluslararası düzeyde de sektörün en iyi doktoru olarak biliniyor. Yaptığı saç ekim işlemlerinden alınan sonuçlar hastaları bir hayli memnun ediyor. Doktor Levent Acar bu zamana kadar yaklaşık 20.000’in üzerinde başarılı saç ekim işlemi yapmıştır. Almanya dahil olmak üzere pek çok ülkeden gelen hastaların tercih ettiği klinikler arasında yer alıyor.

 • Adresi: İstanbul- Türkiye
 • İletişim Bilgileri: 0544 556 05 55
 • Fiyat Aralığı: İşleme göre farklılık gösteriyor.
 • Web sitesi: https://cosmedica.com/

 

7.     İlhan Serdaroğlu Saç Ekimi Merkezi

Marmara Üniversitesi’nden mezun olan doktor İlhan Serdaroğlu en iyi saç ekim uzmanları arasında yer alıyor. Saç ekim işlemlerinde uzmanlaşan Serdaroğlu Türkiye’de yer alan en iyi doktorlardan biri olarak dikkat çekiyor. Pek çok hasta bu nedenle tercihini ‘’İlhan Serdaroğlu Saç Ekimi Merkezi’’nden yana kullanıyor. Sadece Türk hastalar değil aynı zamanda yabancı hastaların da yoğunlukla tercih ettiği saç ekim merkezidir. Yaptığı işlemlerin sonuçlarına bakınca başarısını görmek mümkündür.

 • Adresi: İstanbul-Türkiye
 • İletişim Bilgileri: 0533 611 16 71
 • Fiyat Aralığı: Greft sayısı ve işleme göre farklılık gösteriyor.
 • Web sitesi: ilhanserdaroglu.com

 

8.     Esteworld Saç Ekim Merkezi

Saç ekimi dendiği zaman akla ilk gelen adreslerden bir diğer ise Esteworld saç ekim merkezi oluyor. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan Esteworld dünyanın her yerinden hasta kabul ediyor. Özellikle kellik durumu ile karşı karşıya kalan hastaların tercih ettiği bu klinik saç ekimi noktasında uzmanlığını tüm sektöre ispatlamıştır.

 • Adresi: İstanbul-Türkiye
 • İletişim Bilgileri: 0216 474 54 54
 • Fiyat Aralığı: Değişkenlik gösteriyor.
 • Web sitesi: esteworld.com.tr

 

Saç Ekimi Fiyatları Nedir?

Saç ekimi fiyatları ise oldukça değişkendir. İçeriğimiz boyunca aktardığımız saç ekim merkezlerinin genel fiyat aralıklarını da listeledik. Bu fiyatlar yönteme ve tercih edeceğiniz kliniğe göre değişiyor.  Ancak saç ekim işlemlerinde fiyatlara etki eden en temel unsur genelde alınacak kök yani greft sayısıdır. Bu sayıya bağlı olarak tercih edilecek saç ekimi yöntemi de yine belirleyici unsurlar arasında yer alıyor. Eğer kesin ve net bir fiyat almak istiyorsanız tercih edeceğiniz saç ekim merkezi ile irtibata geçerek bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç ektirmek isteyen hastaların aklına takılan birden fazla soru bulunuyor. Bu sorular sıkça sorulan sorular olarak dikkat çekiyor. Bazı soruları ve yanıtlarını aktarmak gerekirse de;

 

Saç Ekimi
Saç Ekimi ile ilgili sıkça sorulan sorular!

·        Saç ekim işlemi ne kadar sürer?

Saç ekimi işlemleri genelde 3 ile 5 saat arasında sürer. Bu işlem süresi alınacak kök sayısı ve aynı zamanda kullanılacak yönteme göre de farklılık gösterebilir.

·        Saç ekiminde ağrı var mıdır?

Saç ekiminin yapıldığı sırada hasta hiçbir ağrı veya sızı hissetmez. Çünkü işlemlerden önce mutlaka hastaya anestezi uygulanıyor. Lokal olarak uygulanan bu anestezi işlemin konforlu bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor.

·        İşlemler kalıcı mıdır?

Saç ekimi işlemlerinin kalıcılığı ömür boyudur. Eğer işlemi uygulayan doktor alanında profesyonel olup başarılı sonuçlar yakalıyorsa saçlarınızı bir ömür yeniden kavuşmanız da mümkün olacaktır.

·        Saç ekiminden sonra ne yapmak gerekiyor?

Saç ekiminiz yapıldıktan sonra nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor. Doktorunuzun belirttiği direktiflere göre hareket etmeniz işlemin kalıcılığını ve başarısını doğrudan etkileyecektir.

·        Saç ekimleri kimlere yapılabilir?

Saç ekim işlemleri kadın veya erkek herkese yapılabilir. Genelde 20 ile 65yaş arasındaki hastalara uygulanıyor. Ancak bazı uzmanlar 30’lu yaşların saç ekiminde daha sağlıklı olduğunu düşünüyor.

9.     Ne kadar saça ihtiyacım var?

Saç ekimi işleminde ne kadar saça ihtiyacınız olduğu analiz edilir. Bu analiz doktor tarafından yapılmaktadır. Yani ne kadar saça ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Siz de sağlıklı, gür ve yeni saçlara sahip olmayı istiyorsanız en iyi alternatif saç ekimi işlemi yaptırmanız olacaktır. Türkiye bazında saç ekim işlemleri ve en iyi merkezlerine ilişkin tüm detayları aktardık. İçeriğimizde yer verdiğimiz bilgilerden faydalanarak saç ekim uygulaması için hemen adım atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir