Freelance Siteleri

Uzaktan Çalışmaya Şimdi Başla; En İyi Freelance Siteleri

Özgürce çalışmanızı sağlayacak en iyi freelance siteleri arasında yerli ve yabancı platformlar yer alıyor. Bu platformların geneli yazılım, grafik tasarım, seslendirme, metin yazarlığı gibi alanlarda hizmet vermek isteyen kişilere iş imkânı sunmaktadır. Artık günümüzde bu platformlarda verilen hizmetler arasında bebek bakıcılığından eğitime kadar çok geniş seçenekler bulmak mümkün.

Freelance Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Freelance çalışmanın avantajları aşağıda sıralanmıştır:

 • Herkesin yapamayacağı az bulunan bir hizmet veriyorsanız, büyük kazançlar elde edebilirsiniz.
 • Çalışma yerinizi ve saatini siz istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
 • Aldığınız işe göre iş yoğunluğunuzu ayarlayabilirsiniz.
 • Müşterileri ve iş seçimlerini yapmak sizin elinizdedir.
 • Çalışırken kıyafet serbestisi vardır.
 • Fiyat politikasını siz belirlersiniz.
 • Tatil planlamasını yapmak için izin almanıza gerek yoktur.

Freelance çalışmanın dezavantajları aşağıda sıralanmıştır:

 • İş bulamadığınız zaman geliriniz olmaz. Uzun süre iş bulmama durumları yaşanabilir.
 • Müşteri ile yaşanan problemleri siz çözmek zorunda kalırsınız.
 • İş tesliminden sonra ödeme hemen gelmeyebilir.
 • Herhangi bir sosyal güvenceniz olmadığı için hastalık ya da kaza durumlarında sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • İş bulabilmek için freelance çalışma sitelerine yatırım yapmanız gerekir.
 • Bu tür çalışma şeklinde iş yoksa para yoktur. Tatile gittiğinizde ücretli izinli sayılmazsınız.
 • Freelance Siteleri

Yerli Freelance Siteleri

En iyi yerli freelance siteleri hakkında size bilgi verelim:

Armut: Armut, pek çok alanda hizmet satışı yapan bir freelance sitesidir. Bu sistemi ister web sitesinden isterseniz de uygulamadan kullanabilirsiniz. Bu siteye üyelik ücretsizdir. Armut platformunda eğitim, nakliyat, temizlik, tadilat gibi alanlarda işler bulabilirsiniz. Bu sitede oluşturulan bir hizmete teklif vermek isterseniz, ücret ödemeniz gerekmektedir.

Bionluk: Bionluk çevirmenlik, web sitesi tasarımı, sosyal medya yönetimi, seslendirme gibi alanlarda hizmet veren popüler bir sitedir. Freelancer olarak burada hizmet alanınıza göre bir profil oluşturabilirsiniz. Müşteriler ilanlardan size ulaşıp iş teklif eder. Bu siteye üye olmak için cüzi bir ücret ödemeniz gerekir. Daha sonra aldığınız her işten %20 komisyon kesilmektedir.

Hızlı Uzman: Hızlı uzman, alıcı ve satıcıyı bir araya getiren freelancer mantığıyla çalışan en iyi freelance siteleri arasındadır. Yazılım, çeviri, internet reklamcılığı, grafik tasarım gibi alanlarda hizmet vermektedir. Ayrıca dijital sektöre uygun alt kategorilerde hizmet sunan bir sitedir. Bir freelancerın hesabı mağaza olarak adlandırılmaktadır. Kişinin mağaza açması ve ürün eklemesi ücretsiz yapılmaktadır. Teslim edilen her işten, %20 komisyon alınmaktadır.

Proje Kurdu: Proje kurdu; fotoğrafçılık, yazılım, web tasarım, metin yazarlığı gibi alanlarda hizmet vermektedir. Buradaki freelancer, uzman tabiri ile anılmaktadır. Bu platformda her projeye iki freelancer düşmektedir.

Webly: Webly yeni nesil freelancer platformunda, genel olarak dijital sektöre yönelik iş ilanları vardır. Yazılım, makale yazarlığı, grafik tasarım, dijital reklamcılık gibi kategorilerde iş bulmak mümkündür. Ayrıca karikatür, karakalem ve ses kayıtları gibi kategorilerde bulunmaktadır.

Freelance Siteleri

Yabancı Freelance Siteleri

İngilizce biliyorsanız, en iyi yabancı freelance siteleri ile iş yapma fırsatınız olacaktır. Aslında spesifik işler için İngilizce bilmenize bile gerek kalmayabilir.

Fiver: Dünya genelinde yaygın şekilde kullanılan bir freelancer sitesidir. Tamamladığınız işlere göre ilanlarınız ön plana çıkar. Hizmet alımını firmalar yapıyorsa, Fiver business hesabı açılmalıdır. Kıbrıs ve İsrail merkezli bir platformdur.

Upwork: Dünya çapında kullanıcısı olan bu siteye global şirketler iş ilanı vermektedir. Müşteriler kendi işleri için freelancer ararlar. Sisteme kaydedilmiş projelere yatırım yapan müşteriler de bulunmaktadır. Bir projeniz varsa burada portföyünüze ekleyebilirsiniz.

Nexxt: Global ölçekte faaliyet gösteren bu sitenin, 85 milyon üyesi bulunmaktadır. Bu platformda popüler kuruluşlarla çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak şunu söylemek gerekir: En iyi freelance siteleri ile çalışmak için iş tamamen sizde bitmektedir. Yeteneğiniz ölçüsünde para kazanabileceğiniz platformlardır. Özellikle yeteneğiniz spesifik ve aranan bir alansa, çok iyi kazançlar elde etmeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir